NYHETER 2023-05-15 KL. 21:38

Henric Löfvenborg utsedd till årets Eldsjäl på Cirkus

Av John Skoglund

Under måndagskvällen hölls årets eldsjälsgala på Cirkus i Stockholm. I kategorin inkludering vann Onsala Pirates ledare det fina priset. Han tackade svensk basket, Onsala Pirates och sin familj för allt.

Henric Löfvenborg utsedd till årets Eldsjäl på Cirkus
Henric Löfvenborg deltog även under lördagens Kungsbackagala som prisutdelare. Foto: John Skoglund

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Strax innan 21:30 avslöjades det att Henric Löfvenborg fått priset.
– Det är helt fantastiskt, det är en jätteära berättade Henric Löfvenborg i Expressens TV-sändning.
Han berättar vidare på Cirkus scen i Stockholm att han under dagen fått träffa andra eldsjälar som har inspirerat honom.
– Jag tror att det är något som smittar, det är roligare att ge än att få. Kan vi få in det i hela samhället så hade det varit jättebra, sa Henric Löfvenborg och drog ner jubel från publiken.
Folkspel utser årligen Årets eldsjäl i kategorierna ledare, idrottsförening, hälsa och inkludering. Henric Löfvenborg, tränare och sportchef i Onsala Pirates, är en av tre nominerade i den sistnämnda kategorin.
– Det är jättehedrande och betyder mycket för mig personligen. Tack vare vår Piratesfond och sponsorer kan vi erbjuda gratis idrott för personer som annars inte hade kunnat vara med i en förening, berättade Henric Löfvenborg till Norra Halland när han blev nominerad i början av februari.
Efter vinsten av priset blev han en av tre som kom upp på scen för ytterligare ett pris - årets "totala" eldsjäl. Där vann Petra Jacob.




Träffpunkt rivs och samvaron splittras
NYHETER 2026-02-20 KL. 11:45
Premium

Träffpunkt rivs och samvaron splittras

Äldre upprörda över chockbesked utan dialog

Just nu: Köer på E6 efter olycka
NYHETER 2026-02-19 KL. 15:48
Premium

Just nu: Köer på E6 efter olycka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-02-20 KL. 11:45
Träffpunkt rivs och samvaron splittras

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.