NYHETER 2019-03-18 KL. 10:07

Billdalsmannen blir kvar i häktet

Billdalsmannen blir kvar i häktet

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Bland annat kommer fler förhör att hållas i utredningen kring den 24 år gamla våldtäkten. 

 

Utredningen mot den 59-årige man som sitter häktad misstänkt för den grova överfallsvåldtäkten i Billdal 1995 rullar vidare. Åtal skulle ha väckts i fredags, men åklagaren begärde som väntat förlängd åtalstid för att bli klar med utredningen.

 

1995 blev en åttaårig flicka brutalt överfallen och våldtagen i Billdal. Tack vare ny form av dna-sökning kunde den misstänkta gärningsmannen gripas. Han har suttit häktad i Göteborg sedan den 1 mars medan utredningen har fortsatt. Åklagare Thomas Ahlstrand begärde förra veckan förlängd åtalstid, till och med den 29 mars. Det återstår bland annat fler förhör och utredningen väntas enligt åklagaren ta ytterligare cirka fyra veckor.

I fredags beslutade Göteborgs tingsrätt att 59-åringen fortsatt ska sitta häktad med restriktioner, alltså utan möjlighet att umgås med medhäktade och att ta del av vad som händer i omvärlden.

 

59-åringen motsatte sig genom sin advokat åklagarens begäran om förlängd åtalstid.

 

Läs också: Genombrott i utredning av 24 år gammal våldtäkt

 

Mannen har jagats av polisen i decennier och i veckan har GT publicerat en kartläggning av mannens tid på flykt undan rättvisan.

 

Skaffa Norra Hallands app här



Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

TV-klipp och nyheter

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.