KLUBBNYTT 2024-04-14 KL. 10:28

Succé för Kungsbacka Basket i Nyköping Fenix cup

Kungsbacka Basket skördade framgångar i Nyköping.

Succé för Kungsbacka Basket i Nyköping Fenix cup
Foto: Privat

Under påskhelgen deltog Kungsbacka Basket med fyra lag i Nyköping Fenix Cup som arrangerades gemensamt av Nyköping Basket och basketjätten Fryshuset. Kungsbacka Basket var en av totalt 42 medverkande klubbar från Sverige, Finland och Polen, och fanns representerade i klasserna flickor U12 (2012) och U15 (2009) samt pojkar U12 (2012) och U13 (2011).

De båda flicklagen tog hem hela cupen efter att ha utklassat motståndet i sina respektive gruppspel och A-finaler. Flickor U12 var ett av de mer målstarka lagen i cupen. De besegrade storklubben Norrköping Dolphins med imponerande 34–8 i finalen. De äldre flickorna i U15 visade på fin basket genom hela gruppspelet och vann sin final mot Tureberg Basket med övertygande 40–17.

– Spelarna har en stark gemenskap och stöttar varandra både på och utanför planen, och mellan åldersklasserna, säger Victoria Röshammar, en av ledarna för flickor U12.

Lagandan och klubbandan är viktig för lagens framgångar.

– Klubbens U12-tjejer har verkligen utvecklat sitt spel den här säsongen och blivit mer självsäkra och trygga spelare. Men när de hejas fram av de äldre lagen så hittar de ytterligare en växel.

Även Kungsbackas pojkar imponerade. Pojkar U13 genomförde en bra turnering med endast en förlorad match i sitt gruppspel och vinst i B-finalen. Pojkar U12 landande in på en femteplats i sin grupp.

I vår väntas fortsatt seriespel och flera större turneringar för flera av Kungsbacka Baskets lag. I september kan hela Kungsbacka se fram emot en basketfest då klubben bjuder in till Västsveriges största försäsongscup för ungdomar – Kungsbacka Basketcup.

/Kungsbacka Basket



Grannar försökte stoppa villabranden: ”Det var panik”
NYHETER 2026-09-21 KL. 11:52
Premium

Grannar försökte stoppa villabranden: ”Det var panik”

Uppgifter: Det orsakade den totalförstörda villan i Fjärås

TV-klipp och nyheter

FBK-tränaren sågar cupens upplägg
2026-09-21 KL. 13:30
Premium

FBK-tränaren sågar cupens upplägg

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2026-09-21 KL. 13:30
FBK-tränaren sågar cupens upplägg
Premium | SPORT 2026-09-21 KL. 11:25
Sporten i korthet
Premium | FOTBOLL 2026-09-20 KL. 19:17
Tog tre viktiga poäng efter drömstart

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.