KLUBBNYTT 2025-09-18 KL. 19:40

Klubbnytt: Serieseger för P16

Av Christian Johansson

Klubbnytt: Serieseger för P16
Foto: Privat

I söndags spelade Kungsbacka IF P16 årets sista match i P16 Kval och var redan innan matchen hemma på Kungsbacka Sportcenter mot IF Leikin klara seriesegrare.

Söndagens match slutade med seger för hemmalaget med 3-1 och med det gick KIF obesegrade genom årets P16 Kval och enda poängtappet kom mot Falkenbergs FF i vårens oavgjorda match. Målskyttar i sista matchen var Ludwig Cardell x 2 och Ebbe Hultgren.

Säsongen 2024 var KIF bästa lag i Halland i P15 Kval (av de föreningar som inte tillhör någon av de certifierade akademierna) och med det tilldelades laget en plats i Ligacupen P16 som gick under perioden november – mars med gruppspel och slutspel. Efter att ha gått obesegrade genom gruppspelet väntade B-slutspel och även där hölls förlustkolumnen tom. Åtta tuffa och givande matcher mot bland annat Halmstads BK, ÖIS och BK Häcken.

Nu hoppas vi att segern i P16 Kval kan ge en ny möjlighet i Ligacupen 2025-2026 och denna gång i klassen P17.

Stort grattis till seriesegern!

/Klubben



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.