KLUBBNYTT 2025-09-18 KL. 19:40

Klubbnytt: Serieseger för P16

Av Christian Johansson

Klubbnytt: Serieseger för P16
Foto: Privat

I söndags spelade Kungsbacka IF P16 årets sista match i P16 Kval och var redan innan matchen hemma på Kungsbacka Sportcenter mot IF Leikin klara seriesegrare.

Söndagens match slutade med seger för hemmalaget med 3-1 och med det gick KIF obesegrade genom årets P16 Kval och enda poängtappet kom mot Falkenbergs FF i vårens oavgjorda match. Målskyttar i sista matchen var Ludwig Cardell x 2 och Ebbe Hultgren.

Säsongen 2024 var KIF bästa lag i Halland i P15 Kval (av de föreningar som inte tillhör någon av de certifierade akademierna) och med det tilldelades laget en plats i Ligacupen P16 som gick under perioden november – mars med gruppspel och slutspel. Efter att gått obesegrade genom gruppspelet väntade B-slutspel och även där hölls förlustkolumnen tom. Åtta tuffa och givande matcher mot bland annat Halmstads BK, ÖIS och BK Häcken.

Nu hoppas vi att segern i P16 Kval kan ge en ny möjlighet i Ligacupen 2025-2026 och denna gång i klassen P17.

Stort GRATTIS till seriegern!

/Klubben



SPORT 2025-09-18 KL. 20:45
Premium

"Jag siktar på stjärnorna så får jag se var jag hamnar"

Lova Johansson redo för sitt andra para-VM

TV-klipp och nyheter

Regionala direktören om rivna kontraktet:
2025-09-18 KL. 12:20
Premium

Regionala direktören om rivna kontraktet: "Misslyckande"

Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.