KLUBBNYTT 2025-09-18 KL. 19:40

Klubbnytt: Serieseger för P16

Av Christian Johansson

Klubbnytt: Serieseger för P16
Foto: Privat

I söndags spelade Kungsbacka IF P16 årets sista match i P16 Kval och var redan innan matchen hemma på Kungsbacka Sportcenter mot IF Leikin klara seriesegrare.

Söndagens match slutade med seger för hemmalaget med 3-1 och med det gick KIF obesegrade genom årets P16 Kval och enda poängtappet kom mot Falkenbergs FF i vårens oavgjorda match. Målskyttar i sista matchen var Ludwig Cardell x 2 och Ebbe Hultgren.

Säsongen 2024 var KIF bästa lag i Halland i P15 Kval (av de föreningar som inte tillhör någon av de certifierade akademierna) och med det tilldelades laget en plats i Ligacupen P16 som gick under perioden november – mars med gruppspel och slutspel. Efter att ha gått obesegrade genom gruppspelet väntade B-slutspel och även där hölls förlustkolumnen tom. Åtta tuffa och givande matcher mot bland annat Halmstads BK, ÖIS och BK Häcken.

Nu hoppas vi att segern i P16 Kval kan ge en ny möjlighet i Ligacupen 2025-2026 och denna gång i klassen P17.

Stort grattis till seriesegern!

/Klubben



40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet
KULTUR & NÖJE 2026-09-18 KL. 18:00
Premium

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet

✔ Tog studenten som 38-åring ✔ Sprayade guldskorna själv ✔ Tiden med Diggiloo Diggiley

Ytterligare två män begärs häktade i utpressningsmål
NYHETER 2026-09-18 KL. 15:04
Premium

Ytterligare två män begärs häktade i utpressningsmål

Misstankarna gäller brott som ska ha begåtts några dagar före skjutningen i Särö

Nya Hanhalstränaren inför premiären
ISHOCKEY 2026-09-18 KL. 12:35
Premium

Nya Hanhalstränaren inför premiären

• Felfria försäsongen • Nya serieupplägget • Han vinner poängligan

En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen
NYHETER 2026-09-17 KL. 21:00
Premium

En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen

• 1 300 föreställningar • 370 000 besökare • Så firas jubileet

Frölundas stjärnvärvning siktar på SM-guld
ISHOCKEY 2026-09-17 KL. 20:00
Premium

Frölundas stjärnvärvning siktar på SM-guld

✔ Besvikelsen ✔ Pressen ✔ Guldjakten

Stor enkät inför seriestarten
HANDBOLL 2026-09-17 KL. 18:00
Premium

Stor enkät inför seriestarten

✔ Där hamnar Aranäs ✔ De går upp ✔ Vem är näst bäst i Aranäs

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.