Klimatförändringarnas effekter, som värmeböljor, torka, översvämningar och risk för skred, drabbar oss redan i dag. Det är med andra ord bokstavligen hög tid att vi ser om våra hus.
Klimatförändringarnas effekter drabbar oss här och nu – tiden när vi inte behöva anpassa våra hem är över. Sedan 2019 har nästan 2 200 hus i Halland drabbats av så allvarliga naturskador att de fått ersättning från sin försäkring på sammanlagt 92 miljoner kronor.
Men bara fyra procent av de som köpt eller sålt en bostad under våren tror att den kommer att påverkas av klimatförändringarnas effekter i någon större omfattning, trots att regn, stormar, skred och extremvärme blir både vanligare och värre.
I fastighetsmäklarbranschen möter vi dagligen människor som drömmer om en villa eller ett fritidshus. Vi ser att klimatfrågan spelar en allt större roll för bostadens attraktivitet, särskilt i kustnära eller lågt belägna områden. Men trots ökade klimatrisker lockar vattennära lägen fortfarande – och många saknar kunskap om riskerna och hur de kan förebyggas.
Vi behöver se om våra hus, därför behöver du som villaägare:
1. Kontrollera din villaförsäkring
En villaförsäkring kan skydda huset om det drabbas av naturskador. I vissa fall täcks även skador på tomten. Men det är viktigt att granska vad försäkringen faktiskt täcker – skador från vatten som rinner in genom tak, fasad eller undermålig dränering ersätts ofta inte.
2. Skydda huset mot oväder
Minska risken för översvämning och stormskador genom att se över dränering, brunnar och avlopp. Täta dörrar och fönster i källare, förvara saker på hyllor och installera dräneringspump. Besiktiga träd nära huset, förankra flaggstänger och ta in lösa föremål vid oväder. Kontrollera att takpannor och plåtar sitter fast.
3. Prata med kommunen
Vill du veta mer om vilka klimatrisker som finns i ditt område? Kontakta kommunen. Tillsammans med länsstyrelsen ska de identifiera och planera för riskområden. Ska du köpa bostad – fråga mäklaren hur klimatanpassning hanteras i området.
När ovädren blir vanligare och värre väntas klimatanpassade bostäder bli mer eftertraktade och den som inte skyddar sig mot naturskador riskerar att få både praktiska och ekonomiska problem. Försäkringen kan vara otillräcklig och ett hus som inte klarar en översvämning kan förlora stora delar av sitt värde. Dessutom kan en stor naturskada, som en kraftig översvämning eller ett jordskred, orsaka stort personligt lidande för den som drabbas.
Tiden när vi inte behövde klimatanpassa våra bostäder är över. Nu behöver vi se om våra hus.
Per Sangrud, hållbarhetschef, Länsförsäkringar Fastighetsförmedling
Läs mer debatt:
Debatt: Alla behövs när vi plockar skräp
180 lägenheter i första förslaget för området
Mikaela från Vallda är en av Sveriges största "hundfluencers"
Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!



