Nyligen stod partiledarna i regeringsunderlaget i Varberg, för en snabbt sammankallad presskonferens om planerna på att bygga ny kärnkraft på Ringhals.
Lite tunt var det. Det visade sig handla om så kallade SMR, Small Modular Reactors, sådana som ännu inte finns i kommersiell drift, som skulle upphandlas av leverantörer som inte byggt några sådana tidigare. Dessutom vill de ta det skyddade naturområdet Biskopshagen i anspråk eftersom Ringhalsområdet inte rymmer fler reaktorer.
Det är extremt dyrt att bygga kärnkraftverk. Idén bygger på en finansiering där svenska skattebetalare, eller elabonnenter, står för hundratals miljarder kronor i subventioner, stöd och lån. De som försökt i Europa på senare år, Finland, Storbritannien och Frankrike, har fått se kalkyler vad gäller såväl pengar som byggtid fördubblas eller mer.
Kärnkraftsbygge skulle på kort sikt ge arbetsplatser, på lång sikt kanske el, i så fall onödigt dyr sådan. Säkerhetsriskerna är stora. Avfallsfrågan är fortfarande inte löst. Kärnkraftverk är värdefulla tillgångar för en angripare, dels förstås för att kunna använda energitillförseln som ett vapen, dels för att kunna hota med storskalig förstörelse.
I veckan meddelade regeringen också att man upphäver förbudet mot uranbrytning i Sverige och därmed öppnar för nya gruvor. Ranstadverken i Skaraborg där uranbrytning skedde på 1960-talet omfattar än idag ett stort område som klassas som “miljöriskområde”; det vill man skapa på fler platser. Dessutom öppnar man för avskaffade kommunala veton – åtminstone för uranbrytning.
För oss i Miljöpartiet är det självklart att säga nej till mera dyr och farlig kärnkraft och nej till ny uranbrytning. Vi säger däremot ja till mer förnybart, mer ny teknik och nya lösningar för lagring och energieffektivitet som i närtid kan utveckla vårt energisystem.
Jan Riise, riksdagsledamot MP
Maria Losman, ordförande MP Halland
Ville få tillbaka mötena med människor
När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.