I Sverige har vi något som inte andra länder har nämligen färdtjänst som i de flesta fall fungerar utmärkt dock inte alltid.
Om man är rullstolsburen och man själv inte kan öppna ytterdörren och ta hissen ner till mötesplatsen utan får bli hämtad av chauffören i lägenheten så kan det bli problem.
Det är i nuläget inte nån förpliktelse för chauffören att hämta i lägenhet och hjälpa till med ytterkläder vintertid men vissa gör det ändå av hjälpsamhet.
Om hemtjänsten ska sätta på ytterkläder i förväg kan det innebära att kunden får sitta länge och vänta färdig innan färdtjänsten kommer vilket blir för varmt.
Jag hoppas att färdtjänstens åtagande ändras och utökas med hämtning i lägenhet och hjälp med ytterkläder.
Som det är nu så diskrimineras rullstolsburna och hindras därmed ibland från att komma till sina aktiviteter.
Inga-Lill Östgårdh Tyrefelt,
Besviken färdtjänstkund
genom
Birgitta Melin,
GoKungsbacka
"98 procent av alla vi möter är positiva"
I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.