Det har nyligen tillkännagjorts att Ölmevallaskolans planerade placering i Åsa behöver ändras som en följd av översvämningsrisken i det planerade området. Med anledning av detta vill jag föreslå att man väger in två aspekter i den nya planeringen som görs.
För det första har man nu möjlighet att leda dagvattnet i det aktuella området norrut till Byviken istället för genom samhället och ut i Kungsbackas finaste badstrand (Sörvik). Stranden lockar besökare från hela kommunen och turister från hela Europa. Eventuell lutningsproblemantik kan avhjälpas med en pumpstation.
För det andra att man dammar av Åsa IF:s ide ”Vision 2000 Åsa IF” som presenterades runt millenniumskiftet där man föreslog att den nya skolan (nuvarande Åsa Gårdsskola) skulle byggas på ”Skantzes ängar” det vill säga väster om rondellen i Åsa.
Man föreslog att den nya skolan, en fullskalig idrottshall samt föreningslokaler för Åsa IF skulle byggas på denna plats. Samtidigt skulle verksamheten på Åsa IP flyttas dit med ett flertal nya fotbollsplaner. Förlaget skrotades då det inte fanns någon plan för området.
Huruvida Åsa IF fortfarande vill flytta sin verksamhet dit från Åsa IP går väl att undersöka med föreningen. Det finns fortfarande personer kvar i Åsa IF som då var med på samtalen med kommunens ledande politiker. Möjlighet finns nu att skapa nya, bättre lokaler för föreningslivet i Åsa som man gjort i Onsala och Lerkil.
Det ska även nämnas att underhållet av Åsa IF:s nuvarande lokaler supportas inte av kommunen med hänvisning till att de inte ägs av kommunen, är i för dåligt skick och/eller inte finns med i framtida planer för samhället. Nya lokaler skulle därmed skapa lika förutsättningar för klubbarna i kommunen.
Förseningen med den ändrade planen kan på detta sätt ses som en utmärkt möjlighet.
Tore Johansson
Med Koningsbakkae i hamn planerar företaget nya projekt
Nu ska Eva Olsson ta Condeco även till Kungsbacka
Lagkaptenen är ensam från samhället i truppen
Polisen sökte efter misstänkt med hund
Hon har drivit kaféer i 40 år. Men drivet finns fortfarande kvar och hon älskar att jobba. Nästa steg blir att öppna Condeco i Kungsbacka. – Gästen ska känna att vi är på tå, våra anställda ska vilja göra mötet på 60 sekunder till något bra, säger Eva Olsson