Hej, jag vill bara ställa en fråga till de ansvariga i Kungsbacka kommun: hur man kan bygga ett seniorboende som är så malplacerat som denna byggnad i Särö?
Den passar överhuvudtaget inte in i miljön. Det är tråkigt att man inte kunde anlitat en arkitekt som hade haft lite känsla för vad som passar in och absolut inte en stor tvåvåningsbyggnad mitt på en äng.
"Jag kan göra något litet för några människor"
"Är ytterligare ett steg mot undergången för hackspetten"
”Erfaren och kompetent”
Begår många brott men är ofta också brottsoffer
En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.





