Klik venligst
DEBATT 2020-11-05 KL. 18:47

Debatt: Ingen nedmontering av Kungsbacka sjukhus

Debatt: Ingen nedmontering av Kungsbacka sjukhus

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


På Facebookgruppen ”Vad händer i Kungsbacka” har det skrivits om Specialistmottagningar på Kungsbacka sjukhus.


När det gäller specialiserad vård är den så pass unik att allt inte kan göras överallt. Därför koncentreras verksamhet till olika platser. Exempelvis opereras en hjärnblödning på Universitetssjukhus i Göteborg eller Lund, medan nästan samtliga ljumskbråck opereras i Halland på Kungsbacka sjukhus, som är nationellt ledande på den operationen.


Utvecklingen inom sjukvården går väldigt snabbt med mer avancerade behandlingsmetoder för att åstadkomma förbättrad livskvalité för oss invånare.


Hallands sjukhus uppdrag är att ge specialistvård till invånarna i Halland. Så mycket vård som möjligt ska ges nära patienten.


I de fall det inte blir så nära så är det för att göra den medicinska kvalitén så bra som möjligt för patienten. Utifrån denna utveckling ses nu läkarbesök över för att säkerställa en robust verksamhet i Halland.


För invånare i norra Halland innebär det att läkarbesök inom Allergologi och Lungmedicin förstärks i Kungsbacka medan läkarbesök inom Gastroentologi och Hematologi förläggs till Varberg.


Dagvård med sjuksköterskebesök kommer fortsatt finnas i både Kungsbacka, Varberg och Halmstad.


Det är alltså ingen nedmontering av Kungsbacka sjukhus som pågår utan omförflyttningar både till och från för att bibehålla en fortsatt hög kvalité.


Ny teknik och digitala lösningar öppnar upp för nya arbetssätt, både för medarbetare och patienter.



Läs fler debattartiklar här

Klik venligst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-09-28 KL. 11:55
Sporthelgen i korthet
Premium | SPORT 2026-09-28 KL. 10:44
Piratesförsvaret åt upp pizzafantasten
Premium | NYHETER 2026-09-27 KL. 19:45
Så gick det för Gottskärsbon i VM

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

20 år av ostrontävlingar – nu jagar Johan VM-guld

20 år av ostrontävlingar – nu jagar Johan VM-guld

Johan Malm började tävla i att öppna ostron för 20 år sedan. Sedan dess har Gottskärsbon hunnit tävla världen över och i år har segrarna avlöst varandra. På lördag väntar VM i Galway.