DEBATT 2019-08-27 KL. 07:31

Dagvattensystemet är inte alls väl fungerande i Åsa

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Angående artikeln ”Ovisshet och sorg efter översvämningarna”, Norra Hallands papperstidning 20/8.

 

Återigen drabbas fastigheter i centrala Åsa av översvämning. Helt klart är det att det var ett "hundraårsregn" men det som står i NH: "Våra system fungerar perfekt men när det kommer så här extremt mycket regn klarar systemet inte det", uttalande av enhetschefen med ansvar vasystem, stämmer ej med historien.

 

I översiktsplan över Åsa 2013 redovisas dagvattenproblemen. Länsstyrelsen påtalar problem i remiss "kommunal huvudmannaskap" för dagvattensystemet, (som projekterades och byggdes ut av dåvarande Löftadalens kommun 1965.)

 

Fastighetsägare har drabbas tre till fyra gånger sedan 2005. Även spillvatten har trängt in på Carl Bondes väg.

 

Konsulterna på Ramböll har gjort utredning 2015 och även senare WSP. Kommunstyrelsen arbetsutskott har beslutat "delat huvudmannaskap".

 

Således vill man att kommande exploatörer skall betala till exempel utjämningsmagasin med mera. Man kan även ifrågasätta tillsynen av systemet.

 

Göran Bonander 

 

TV-klipp och nyheter

NH betygsätter damlagens silly season
2026-03-23 KL. 18:30
Premium

NH betygsätter damlagens silly season

✔ De får toppbetyg ✔ Korsbandsskadans betydelse ✔ "Svagare än ifjol"

Pojke slagen med sten i ansiktet
BLÅLJUS 2026-03-22 KL. 09:20
Premium

Pojke slagen med sten i ansiktet

Forskaren: Därför blev det hysteri kring kaffeburken
NYHETER 2026-03-22 KL. 09:00
Premium

Forskaren: Därför blev det hysteri kring kaffeburken

Burkarna går heta på nätet – ligger ute för 10 miljoner

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-23 KL. 18:30
NH betygsätter damlagens silly season
Premium | SPORT 2026-03-23 KL. 14:00
Profilen får topptjänst i Skåne
Premium | SPORT 2026-03-23 KL. 12:39
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.