DEBATT 2019-08-27 KL. 07:31

Dagvattensystemet är inte alls väl fungerande i Åsa

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Angående artikeln ”Ovisshet och sorg efter översvämningarna”, Norra Hallands papperstidning 20/8.

 

Återigen drabbas fastigheter i centrala Åsa av översvämning. Helt klart är det att det var ett "hundraårsregn" men det som står i NH: "Våra system fungerar perfekt men när det kommer så här extremt mycket regn klarar systemet inte det", uttalande av enhetschefen med ansvar vasystem, stämmer ej med historien.

 

I översiktsplan över Åsa 2013 redovisas dagvattenproblemen. Länsstyrelsen påtalar problem i remiss "kommunal huvudmannaskap" för dagvattensystemet, (som projekterades och byggdes ut av dåvarande Löftadalens kommun 1965.)

 

Fastighetsägare har drabbas tre till fyra gånger sedan 2005. Även spillvatten har trängt in på Carl Bondes väg.

 

Konsulterna på Ramböll har gjort utredning 2015 och även senare WSP. Kommunstyrelsen arbetsutskott har beslutat "delat huvudmannaskap".

 

Således vill man att kommande exploatörer skall betala till exempel utjämningsmagasin med mera. Man kan även ifrågasätta tillsynen av systemet.

 

Göran Bonander 

 

Stor intervju med veteranen inför hemmapremiären
BANDY 2025-11-18 KL. 19:15
Premium

Stor intervju med veteranen inför hemmapremiären

• Varför han blev sist kvar • Oron för att sluta • Sjöaremossens betydelse

De byter bilen mot cykel – trampar till jobbet i vinter
NYHETER 2025-11-18 KL. 18:30
Premium

De byter bilen mot cykel – trampar till jobbet i vinter

Årets vintercyklister fick dubbdäck och cykelväst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-11-19 KL. 19:24
Sportchefens svar om nyckeltrion
Premium | NYHETER 2025-11-19 KL. 19:00
Villa med altan och bastu mest klickad
Premium | FOTBOLL 2025-11-19 KL. 16:15
Profilen blir ny sportchef i Tölö

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.