BLÅLJUS 2020-08-10 KL. 11:47

Åtalas för mordet på Inlag

Idag åtalas den 63-årige man som sedan förra året suttit häktad misstänkt för mordet på Inlag, sommaren 2019.

Åtalas för mordet på Inlag
Den 29 augusti hittades en man död i sin bostad på Inlag.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Larmet kom från hemtjänsten, på förmiddagen torsdag den 29 augusti.  I sitt sovrum låg en man i 60-årsåldern död.

Ambulans och polis tillkallades och två män anhölls senare samma dag misstänkt för mord. Båda var grannar och bekanta till den mördade mannen. Den äldre av dem, en nu 63-årig man, släpptes senare. Men i november skiftade misstankarna och den häktade släpptes medan 63-åringen i sin tur häktades misstänkt för mord.

Två anhölls misstänka


Mannen som först var häktad hade den mördade uttryckt rädsla för. Han hade tidigare bott i en av lägenheterna på Inlag, men blivit avhyst, för att sedan ockupera ett boende. Den nu åtalade 63-åringen däremot beskrivs som lugn. Han måste sedan flera år använda rullator eller hålla sig i något för att kunna gå. Däremot ska han tidigare uttryckt att han ska döda den avlidne, eftersom han inte betalat för ett soffbord. Hemtjänstpersonal hörde honom, men beskriver att det uttalades skämtsamt.

I förhör berättar 63-åringen att de två har haft en konflikt i 20 år, om allt från pantburkar till skulder. Men eftersom de känt varandra sedan de var barn, tog ingen speciellt illa vid, menar han.

DNA från båda


Polisens förundersökning visar att mannen mördades i sitt eget sovrum. Analys och slutsatser från Nationellt forensiskt centrum slår fast att han först fick åtminstone ett kraftigt slag i huvudet när han låg i sängen. När han senare satt eller ställt sig upp, ska han ha stuckits i bröstet med en kniv.

I hallen stod två golfklubbor med blod från den mördade och DNA från den åtalade 63-åringen. På verandan utanför bostaden satt en kniv som också hade spår från de båda.
63-åringen hade dessutom brottsoffrets DNA under sina fingernaglar.

Nekar till brott


Men 63-åringen nekar konsekvent till brott. Han har genomgått en rättspsykiatrisk undersökning. Den visar att han inte led av någon allvarlig psykisk störning vare sig vid gärningstillfället eller nu. Det förelägger inte heller något hinder för att han ska kunna dömas till fängelse.

 

Tidigare i NH:

Advokat begär fler åtgärder i inlagsmordet

Inlagsmordet på paus i väntan på resultat

Ny man anhållen för mordet

Misstänkta har kopplingar till offret

TV-klipp och nyheter

Regionala direktören om rivna kontraktet:
2025-09-18 KL. 12:20
Premium

Regionala direktören om rivna kontraktet: "Misslyckande"

Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram

Brukare avvisades av personal under natten:
2025-09-18 KL. 11:45
Premium

Brukare avvisades av personal under natten: "Orkar inte nu"

Händelsen utreds nu enligt lex Sarah

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.