Klik venligst
ÅSIKTER 2022-03-02 KL. 10:00

Krönika: Att leva i dubbla verkligheter

Av Kristian Alm


Det känns som att spricka mitt itu.

Krönika: Att leva i dubbla verkligheter

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det avskyvärda som sker i Ukraina är svårt att hantera. Samtidigt som vardagen pågår här, kämpar lärare, sjuksköterskor, hantverkare och kontorsarbetare på Kievs gator med gevär och molotovcocktails.
Medan jag och mina vänner äter en semla på verandan i söndagssolen, gömmer sig barnfamiljer i källaren för att undvika bombsplitter ännu en dag.
Som Varbergsbo tar jag mig till torget för att demonstrera med blågula band om armen. Vi är några hundra som mött upp för att visa vårt stöd. En läkare invandrad från den lilla staden Sumy berättar med brusten röst om hur hon inte längre når sin familj i staden som fallit i de ryska soldaternas händer.
Vi applåderar alla talare, vi swishar pengar till Röda korset och Rädda barnen, vi kramas och försöker intala oss att det gör någon liten, liten skillnad att vi är där.
Jag, som är vapenvägrare och pacifist, känner hur allt ställs på ända när alla applåderar kravet på svensk vapenexport till de kämpande ukrainarna.
Kan man vara mot våld och vapen och ändå stödja att vi skickar pansarskott? Och vilken effekt får det för oss själva när nu diktatorn Putin verkar ha tappat all kontakt med verkligheten och hotar med höjd kärnvapenberedskap?
Kan det i hans paranoida hjärna uppstå tanken att de länder som stöttar Ukraina och hindrar en snabb seger borde straffas?
Jag vet inte.
Och jag, som i min ungdom studerade öststatskunskap, lärde mig ryska, har ryska vänner och så sent som för tre år sedan reste i Ryssland – hur ska jag igen kunna se dem i ögonen utan att känna avsky för vad deras ledare gjort?
Jag ringer min äldste son och pratar, pratar om Ukraina, pratar om oss, berättar om hur min mor och far 1962 vettskrämda satt klistrade vid radion under Kubakrisen när ett kärnvapenkrig var hotande nära.
Det känns lite bättre. Vi enas om att det måste gå att leva i två verkligheter samtidigt. Den nära här i Sverige, där vi äter semlor, jobbar på som vanligt och bryr oss om varandra.
Och den andra, där vi gör det lilla vi kan göra för att stödja våra medmänniskor i terrorns Ukraina.

Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Han skyddar grönskan när Kungsbacka växer
2026-04-21 KL. 19:15
Premium

Han skyddar grönskan när Kungsbacka växer

Stefan Löfmark jobbar för att friluftslivet ska få en plats i staden

Nära fördubbling av ärenden med unga i Kungsbacka
NYHETER 2026-04-21 KL. 13:15
Premium

Nära fördubbling av ärenden med unga i Kungsbacka

729 anmälningar till socialtjänsten i fjol

Nya teamet ska bidra till färre tunga ärenden
NYHETER 2026-04-21 KL. 12:35
Premium

Nya teamet ska bidra till färre tunga ärenden

Ska sänka tröskeln för att kontakta socialtjänst

Doldisen från Kullavik gör succé som advokat i tv-serien
NYHETER 2026-04-20 KL. 20:00
Premium

Doldisen från Kullavik gör succé som advokat i tv-serien

✔ Framgångsfaktorn ✔ Tiden i USA ✔ Framtidsdrömmen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-04-21 KL. 21:54
TV: Vänstersexan sågade insatsen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.