SPORT 2023-04-14 KL. 11:00

Stjärnan från Kungsbacka klar för Frölunda

Av Ronny Karlsson

Just nu spelar hon VM i Kanada. Men nästa säsong spelar Felizia Wikner-Zienkiewicz hockey betydligt närmare Kungsbacka. Hon lämnar nämligen Brynäs och ska i stället spela i nyuppflyttade Frölunda.

Stjärnan från Kungsbacka klar för Frölunda
Felizia Wikner-Zienkiewicz är klar för Frölunda. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kungsbacka-tjejen började sin karriär i Hanhals, men har på senare år flyttat runt en hel del i landet för att utvecklas som ishockeyspelare. Efter att ha studerat färdigt på hockeygymnasiet i Örnsköldsvik och spelat ett par säsongen i Modo, blev det spel i Hv71.

Den gångna säsongen har hon tillhört Brynäs, men där blir det bara en säsong. Nu är Kungsbackaspelaren nämligen klar för Frölunda, vilket borde passa henne bra.
– Jag är väldigt hemmakär egentligen. Även om jag bott på andra ställen i ganska många år nu så är det fortfarande Kungsbacka som är hemma för mig, har hon sagt i en tidigare intervju med Norra Halland.

Under vintern blev det tio mål och elva assists på 27 spelade matcher i grundserien. Därefter noterades hon för två mål och fem framspelningar på åtta slutspelsmatcher. Till slut blev det ett SM-silver efter finalförlust mot Luleå.
Nu blir det fortsatt jakt på ett SM-guld i Göteborgsklubben, som har stora förhoppningar på sitt nyförvärv.
– Felizia är en hårt jobbande och snabb forward med ett bra skott. Hon är användbar i såväl numerärt överläge som underläge och vill ständigt utvecklas och bli bättre, säger sportchefen Kim Martin Hasson till Frölundas hemsida.

Frölunda tog steget upp till SDHL efter en säsong där laget vann samtliga 35 matcher de spelade.
Just nu är Kungsbackatjejen en av spelarna som representerar Sverige i VM. Under natten till fredag gjorde det svenska laget en mycket stark insats mot storfavoriterna Kanada, som kunde vinna först efter förlängning.


TV-klipp och nyheter

2025-06-23 KL. 20:45
Premium

"Mamma har gett mig all styrka som behövts"

Bröderna Lindén är bättre än någonsin trots att livet kastats omkull

Besök en gårdsbutik i sommar
2025-06-23 KL. 20:00
Premium

Besök en gårdsbutik i sommar

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-06-23 KL. 20:00
Besök en gårdsbutik i sommar

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

100 bilder från den härliga studentfesten

100 bilder från den härliga studentfesten

Skratt, kramar och massor med känslor. Här är bilderna från när Aranäsgymnasiet skickade ut sina studenter i viuxenlivet.