NYHETER 2019-09-10 KL. 13:01

Trängde sig in i sonens hem – kastade möbler

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Den 57-åriga kungsbackabon ska ha gått hem till sin son där hennes före detta man och hans nya sambo var på middag och tagit sig in i bostaden. När sonen försökte hindra henne trängde hon sig förbi och tog samtidigt ett hårt grepp om hans arm så att smärta och ett blåmärke uppstod.

Inne i bostaden ska hon ha skrikit på sin ex-man och sambon. När sonen tillslut lyckades föra ur henne ur bostaden ska hon ha börjat kasta möbler och krukor på utsidan och bankat med en av stolarna mot ett fönster. Till sist kom en polis till platsen och förde bort kvinnan.

I polisförhör förnekar kvinnan misshandeln och uppger att hon varken nekar eller erkänner skadegörelse eftersom hon inte kommer ihåg om hon gjorde sönder något. Hon kan inte riktigt förklara varför hon gick till hem till sonen den kvällen, men uppger att hon hade druckit alkohol innan och att det ”slog slint”. Kvinnan åtalas nu för hemfridsbrott, misshandel och skadegörelse.

TV-klipp och nyheter

Oinbjudna gäster – Lars trädgård uppbökad av vildsvin
2026-04-07 KL. 21:00
Premium

Oinbjudna gäster – Lars trädgård uppbökad av vildsvin

Kameran fångade besöket – se filmen

”Får man ha så här roligt i skolan?”
FAMILJ 2026-04-07 KL. 18:00
Premium

”Får man ha så här roligt i skolan?”

Deltagarna trivs på kulturkurs

Åsabon etta på riksdagslista
NYHETER 2026-04-07 KL. 09:08
Premium

Åsabon etta på riksdagslista

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.