NYHETER 2021-12-03 KL. 11:45

Region Halland: ”Miljömålen kommer inte nås”

Av Christina Forlin

Även Region Halland är kritiskt till Trafikverkets nya planförslag.

Region Halland: ”Miljömålen kommer inte nås”
Region Halland är kritisk till Trafikverkets planförslag. Arkivfoto: Kristian Alm

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Hallands viktigaste prioriteringar finns inte med, vilket innebär en inbromsning för en hållbar tillväxt i den expansiva geografi som Halland och Sydsverige utgör, skriver regionen i ett pressmeddelande.
Förslagets konsekvenser blir att miljömålen inte nås, möjligheterna minskar att fler väljer tåget i stället för bilen och företagen får sämre möjligheter att välja järnvägen för sina transporter.
– Det är tydligt att nya stambanor får ta väldigt stor del av kakan och att det orsakar undanträngningseffekter för tidigare planerade investeringar och åtgärder. En nationell plan av denna dignitet behöver kunna stå på två ben samtidigt, både nya stambanor och resurser för att fullfölja planerade åtgärder behöver kunna hanteras, säger Helene Andersson (C) ordförande i regionstyrelsens tillväxtutskott i Region Halland.

Flaskhalsar bort

Västkustbanan har en mycket stor trafikering och förväntas öka över tid. För att kunna dra nytta av stora investeringar som Västlänken, Hallandsås- och Varbergstunneln behöver järnvägssystemets planerade åtgärder fullföljas och flaskhalsar måste byggas bort.
– Västkustbanan har behov av ökad kapacitet, framför allt i den norra delen av Halland och i Halmstad järnvägssystem. Flera flaskhalsar finns i Halland och de projekt som skulle hantera dessa brister finns inte med i den nya nationella infrastrukturplanen, säger Per Stané Persson (S), 2:e vice ordförande i regionstyrelsens tillväxtutskott fortsätter:
– Det handlar främst om en ny uppställningsbangård vid Halmstad C och vidare behöver den starkt trafikerade sträckan mellan Kungsbacka och Göteborg hanteras nu och planering för ökad kapacitet komma i gång snarast. Detta innefattar förbigångsspår vid i Lekarekulle, mötesstation i Kungsbacka och fyrspår mellan Kungsbacka och Mölndal. Utbyggnaden till dubbelspår riskerar nu att försenas ytterligare.

Läs mer: "Alarmerande att det inte planeras fler investeringar på Västkustbanan"
Läs mer: "Viktigt att staten tar sitt ansvar"
Läs mer: Stor tågsatsning - men inget sker i Kungsbacka



TV-klipp och nyheter

Drömmen uppfylld – läkaren Eva vårdar flyktingar i Aten
2025-11-04 KL. 18:00
Premium

Drömmen uppfylld – läkaren Eva vårdar flyktingar i Aten

"Jag kan göra något litet för några människor"

Efter 28 år – Davids kamp mot Onsalavägen är över
2025-11-04 KL. 16:30
Premium

Efter 28 år – Davids kamp mot Onsalavägen är över

"Är ytterligare ett steg mot undergången för hackspetten"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-11-04 KL. 14:48
Nyckelspelarna testar med City

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.