Region Halland: ”Miljömålen kommer inte nås”
Av Christina Forlin
Även Region Halland är kritiskt till Trafikverkets nya planförslag.
Region Halland är kritisk till Trafikverkets planförslag.
Arkivfoto: Kristian Alm
Hallands viktigaste prioriteringar finns inte med, vilket innebär en inbromsning för en hållbar tillväxt i den expansiva geografi som Halland och Sydsverige utgör, skriver regionen i ett pressmeddelande.
Förslagets konsekvenser blir att miljömålen inte nås, möjligheterna minskar att fler väljer tåget i stället för bilen och företagen får sämre möjligheter att välja järnvägen för sina transporter.
– Det är tydligt att nya stambanor får ta väldigt stor del av kakan och att det orsakar undanträngningseffekter för tidigare planerade investeringar och åtgärder. En nationell plan av denna dignitet behöver kunna stå på två ben samtidigt, både nya stambanor och resurser för att fullfölja planerade åtgärder behöver kunna hanteras, säger Helene Andersson (C) ordförande i regionstyrelsens tillväxtutskott i Region Halland.
Flaskhalsar bortVästkustbanan har en mycket stor trafikering och förväntas öka över tid. För att kunna dra nytta av stora investeringar som Västlänken, Hallandsås- och Varbergstunneln behöver järnvägssystemets planerade åtgärder fullföljas och flaskhalsar måste byggas bort.
– Västkustbanan har behov av ökad kapacitet, framför allt i den norra delen av Halland och i Halmstad järnvägssystem. Flera flaskhalsar finns i Halland och de projekt som skulle hantera dessa brister finns inte med i den nya nationella infrastrukturplanen, säger Per Stané Persson (S), 2:e vice ordförande i regionstyrelsens tillväxtutskott fortsätter:
– Det handlar främst om en ny uppställningsbangård vid Halmstad C och vidare behöver den starkt trafikerade sträckan mellan Kungsbacka och Göteborg hanteras nu och planering för ökad kapacitet komma i gång snarast. Detta innefattar förbigångsspår vid i Lekarekulle, mötesstation i Kungsbacka och fyrspår mellan Kungsbacka och Mölndal. Utbyggnaden till dubbelspår riskerar nu att försenas ytterligare.
Läs mer: "Alarmerande att det inte planeras fler investeringar på Västkustbanan"Läs mer: "Viktigt att staten tar sitt ansvar"Läs mer: Stor tågsatsning - men inget sker i Kungsbacka