NYHETER 2021-11-26 KL. 11:38

Mer information om frånvaro till politiker

Av Ann Kristin Ekman

40 grundskoleelever i kommunen har en frånvaro som är högre än 30 procent.
– Varje elev som vi inte lyckas få tillbaka till skolan är ett misslyckande, säger Maria Andersson, förvaltningschef För- och grundskola.

Mer information om frånvaro till politiker
Maria Andersson, förvaltningschef För- och grundskola.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det finns i nuläget ingen exakt statistik på hur många hemmasittare som finns i kommunen. Däremot rapporterar alla rektorer in det som kallas för problematisk frånvaro, när eleverna varit borta från 30 procent av skolundervisningen.
Totalt rör det sig om fyra promille av Kungsbackas grundskoleelever.
– När det gäller hemmasittarna handlar det främst om psykiska orsaker. Men bland de 40 finns också de medräknade som är hemma på grund av medicinska skäl. Det förekommer bland annat elever som ligger inlagda på sjukhus, säger Maria Andersson.

Behållit information på förvaltningen

Rektorerna på de olika skolorna är skyldiga att rapportera in problematisk frånvaro till huvudmannen, det vill säga förvaltningsledningen. Från och med nästa år kommer den information också att återkommande redovisas för nämnden.
– Tidigare har vi nöjt oss med att behålla informationen på förvaltningen, eftersom den största effekten för den enskilde eleven är i kontakten mellan familj och rektor, säger Maria Andersson.

Finns inte lagstöd

En del hemmasittare har tyckt att det har varit lättare att hantera skolundervisningen när det varit distansundervisning under pandemin. Men det går inte att erbjuda som läget är just nu.
– Det var en tillfällig lagstiftning som inte gäller längre, så vi får inte. Jag lyfter frågan i vissa nationella sammanhang, men samtidigt ska det gå långsamt att ändra lagstiftning. Vi vill inte ha en situation där skolor har distansundervisning för att till exempel kunna spara in på lokaler, säger Maria Andersson.

Läs mer: Missar skolan varje dag - svårt hitta en lösning
Läs mer: Dottern utan skola i två månader


Ungdomarna förvandlar Fyren till en hemsökt cirkus
NYHETER 2026-10-29 KL. 21:30
Premium

Ungdomarna förvandlar Fyren till en hemsökt cirkus

"Målet är att skrämma besökarna ganska rejält"

Josefine Rybrink om guldsitsen
FOTBOLL 2026-10-29 KL. 19:00
Premium

Josefine Rybrink om guldsitsen

✔ Pikarna hemifrån ✔ "Alla jävla silverplatser" ✔ Återkomsten i Häcken

Hanhals akilleshäl fällde dem
ISHOCKEY 2026-10-29 KL. 08:56
Premium

Hanhals akilleshäl fällde dem

Mittfältsprofilens märkliga säsong
FOTBOLL 2026-10-28 KL. 20:00
Premium

Mittfältsprofilens märkliga säsong

✔ Allt-i-allo-rollen ✔ Ville gå till moderklubben ✔ Framtiden

Huvudtränaren kliver av: Så blir nya staben i Åsa
FOTBOLL 2026-10-28 KL. 13:24
Premium

Huvudtränaren kliver av: Så blir nya staben i Åsa

✔ Därför lämnar tränaren ✔ Han tar över ✔ Profilens framtid

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-10-29 KL. 19:00
Josefine Rybrink om guldsitsen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.