NYHETER 2022-07-05 KL. 06:40

"Märkligt fatta beslut som går emot översiktsplanen"

Av Christina Forlin

Majoriteten av politikerna i kommunstyrelsen sa ja till att bygga villor på P-O Cristensons mark i Vallda. Därmed gick de emot den nya översiktsplanen.
– Jag blev väldigt förvånad, säger kommunalrådet Eva Borg, S.


Eva Borg,S, liksom Maria Losman,MP, är kritiska till att göra avsteg frön översiktsplanen. Arkivfoto: Christina Wagner /Daniel Blomqvist

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var på kommunstyrelsens möte i juni som ärendet med planbesked för fastigheten vid Högekullevägen nära Furulidsskolan var uppe. Markägaren P-O Cristenson har försökt få bygga på marken tidigare men fått nej. Nu ställde sig Moderaterna, Centerpartiet, Liberalerna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna positiva till förslaget medan Miljöpartiet och Socialdemokraterna röstade nej.
Maria Losman i Miljöpartiet tycker att det är märkligt att fatta ett beslut som går emot översiktsplanen.
– Den är nyantagen och väl avvägd, och vi i Miljöpartiet tycker att vi ska hålla oss till den, säger hon.
I det aktuella området planerar kommunen inte enligt översiktsplanen för utveckling av fler bostäder och samhällsservice, utan ska i stället vara restriktiv till nya villor.
– Översiktsplanen är nyligen beslutad och det måste vara någon slags förutsägbarhet i detta. Om man nu gör avsteg, öppnar det för en massa andra avsteg, säger Maria Losman.

Kan pröva
Lisa Andersson, M, kommunstyrelsens ordförande, tillhör däremot dem som röstade ja.
– Jag tycker att vi kan pröva förslaget i en detaljplan, och se hur många hus och tomter det kan bli, säger hon.
– Det är också positivt att det är självbyggeri (det vill säga privatpersoner får köpa en tomt och själv bygga en villa).
Lisa Andersson är väl medveten om att kommunen får en massa förfrågningar om planläggning, och håller med om att kommunen ska vara restriktiv. I det här ärendet har ingenting i sak ändrat sig.
– Men vi tycker att vi kan släppa på lite tomter och det här området ligger nära förskola och skola och väg, och dessutom nära till kollektivtrafik, säger hon.
– Visst, det ligger inte inom översiktsplanen, det får man ha med sig i beaktandet, men läget är ändå bra utifrån många parametrar. Vi kan inte släppa på var som helst.

Blev förvånad
Eva Borg, S, är kritisk.
– Jag blev förvånad nära stora delar kommunstyrelsen vände i åsikt, med tanke på hur den nya översiktsplanen pekar.
Enligt planen, som kommunfullmäktige antog i november och som trädde i laga kraft i januari i år, är området kring Högekullevägen inte en så kallad utvecklingsort. Det planeras inte för utbyggnad av samhällsservice där och inte för fler bostäder.
Eva Borg anser att man måste vara restriktiv.
– Släpper man på markägare, kommer fler att komma. Hur tänker man när nästa kommer? Kungsbacka har väldigt många ansökningar om att få planlägga.



NH betygsätter spelarna i herrlaget
HANDBOLL 2026-05-09 KL. 11:00
Premium

NH betygsätter spelarna i herrlaget

✔ Han underkänns ✔ En får toppbetyg ✔ "En supertalang"

Vallöftet: Bidragen till föreningar ska fördubblas
SPORT 2026-05-08 KL. 18:00
Premium

Vallöftet: Bidragen till föreningar ska fördubblas

"Många idrottsföreningar i Kungsbacka går på knäna"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-09 KL. 16:58
Därför saknade OBK kuggen i derbyt
Premium | FOTBOLL 2026-05-09 KL. 11:31
Cityprofilen: "Precis vad vi behövde"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.