Mannen sökte upp en tonårsflicka och tvingade till sig hennes bankkort. Under torsdagsmorgonen jagades mannen i Frillesås av polisen.
Anmälan till polisen kom in vid 06.25 på torsdagsmorgonen. En flicka i övre tonåren stod och väntade på bussen vid en hållplats i Frillesås när en man sökte upp henne.
Han frågade efter hennes bankkort och flickan som kände sig hotad lämnade över sitt kort.
Mannen försvann sedan in i en skog i närheten och flera polispatruller kallades till platsen för att leta efter mannen.
– Flickan tog kontakt med sin mamma som sedan polisanmälde. Dessutom är kortet spärrat, säger polisens presstalesperson Caroline Karlsson.
Trots sökande på platsen har polisen inte kunnat gripa den misstänkta mannen under morgonen.
I somras lämnade hon skolan. Nu är 22-åriga Ninni Falk redo att spela superhjälte i sin största roll hittills. Föreställningen kommer att spelas ett antal gånger i bland annat Kungsbacka under våren.