NYHETER 2021-11-16 KL. 11:49

Gymnasiechefen: "Effekterna av besparingarna ser vi i verksamheten nu"

Av Christina Forlin

Enligt gymnasiechef Amra Salihovic finns det ärenden där vårdnadshavare upplever att elever inte får det stöd de har rätt till.

Gymnasiechefen:
Amra Salihovic är gymnasiechef i Kungsbacka, bland annat över Elof Lindälvs gymnasium.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Vad det beror på att vårdnadshavare och personal på gymnasiet har skilda uppfattningar vill hon inte gå in på, men ekonomiska anpassningar har varit nödvändiga det senaste året.
– Effekterna av besparingarna ser vi i verksamheten nu, säger Amra Salihovic.
– Vi har varit tvungna att skruva på vissa arbetssätt, men med ambitionen att inte tumma på kvaliteten.

Begränsad verktygslåda

Enligt Amra Salihovic har man alltid en dialog med vårdnadshavarna för att hitta bästa lösningen framåt för eleven.
Hon håller med om att det är skolans skyldighet att se till att skolgången fungerar för eleverna. Och enligt henne är resultatet från Introduktionsprogrammet bra.
– Sedan är det svårt att gå varje enskild elev till mötes på alla punkter. Vi har en väldigt tydlig skollag att förhålla oss till vad gäller stöd till elever och som alla andra en verktygslåda att ta till, men den är begränsad.
Hon understryker dock att alla gör sitt yttersta för att få det att fungera.



Läs mer: Dottern utan skola i två månader

TV-klipp och nyheter

Bryggeriet öppnar bar nära havet i sommar
2025-06-03 KL. 21:00
Premium

Bryggeriet öppnar bar nära havet i sommar

Fortsatt utveckling av Kuggaviksgården

Aranästränarens utspel: Då vinner vi serien
SPORT 2025-06-02 KL. 20:45
Premium

Aranästränarens utspel: Då vinner vi serien

✔ Debutåret ✔ Överraskningarna ✔ Det ovanliga truppbygget

Mobbad och utfryst – musiken blev en räddning
NYHETER 2025-06-02 KL. 19:45
Premium

Mobbad och utfryst – musiken blev en räddning

Joel Werdien ska spela på stora skolavslutningsfesten

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2025-06-02 KL. 09:03
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Redaktörens stora äventyr – sköt en björn i Kanada

Redaktörens stora äventyr – sköt en björn i Kanada

Förr jagade hon undermåliga familjehem och smugglare i jobbet som reporter på Norra Halland. Nu är Josefine Julén chefredaktör på Jaktjournalen och nyss hemkommen från en drömresa – svartbjörnsjakt i Kanada.