NYHETER 2022-06-05 KL. 11:00

"Det var pinsamt att köpa secondhand förut"

Av John Skoglund

Under 35 år har Anne-Marie Sigurdson sett branschen förändras. Nu mer är det miljömedvetet och ligger helt rätt i tiden att handla kläder på second hand. Under lördagen fanns ambitionen av Kungsbacka kommun att arrangera en second hand runda.


I 35 år har Anne-Marie Sigurdson mött sina kunder i Onsala. Foto: John Skoglund

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Ett tiotal secondhand och återbruksaffärer hade under lördagen öppet i en samlad kallelse från kommun kallad "second hand-rundan". Den arrangerades i samband med världsmiljödagen och ville uppmärksamma slit och släng mentaliteten.
Drängstugans second hand i Onsala är en god veteran bland en uppsjö av butiker som poppar upp.
– Vi startade endast med barnkläder, men sen visade sig att gärna att mammorna också ville handla typ jackor och jeans, säger Anne-Marie Sigurdson. Nu mer ser man även sportartiklar, leksaker och böcker. Däremot är det svårt att sälja herrkläder menar Anne-Marie.
– Studentkläder, jeans och skjortor går när det gäller herrar.
Till drängstugan lämnar man in det man vill sälja och butiken tar 25 procent och lika mycket går till momsen.
– Det är bra med 50 procent, många andra ger sina kunder bara 40 procent i kommission, säger Anne-Marie Sigurdson och berättar att märkeskläder alltid är något som är enklare att sälja. Ibland får hon in provkollektioner från större kedjor som Gant exempelvis.
– Det är inget man blir rik på, men det är jätteroligt, därför fortsätter jag trots att jag fyllt 75 år, säger Anne-Marie Sigurdson.
Nu mer har Anne-Marie börjat tänka på att varva ner och ser sig om efter någon som vill fortsätta i hennes fotspår.


Bland hyllor och alla barnkläder trivs Anne-Marie. Foto: John Skoglund







TV-klipp och nyheter

Statsministerns besök i Kungsbacka kritiseras
2026-03-03 KL. 12:45
Premium

Statsministerns besök i Kungsbacka kritiseras

Ministern svarar: "De skulle också må bra av en nypa frisk luft här i västra Sverige"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-03-03 KL. 13:30
NH erfar: Hit går Nova Hallén
Premium | ISHOCKEY 2026-03-03 KL. 10:41
Juniorkronorna kommer till Kungsbacka

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.