NYHETER 2022-06-05 KL. 11:00

"Det var pinsamt att köpa secondhand förut"

Av John Skoglund

Under 35 år har Anne-Marie Sigurdson sett branschen förändras. Nu mer är det miljömedvetet och ligger helt rätt i tiden att handla kläder på second hand. Under lördagen fanns ambitionen av Kungsbacka kommun att arrangera en second hand runda.


I 35 år har Anne-Marie Sigurdson mött sina kunder i Onsala. Foto: John Skoglund

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Ett tiotal secondhand och återbruksaffärer hade under lördagen öppet i en samlad kallelse från kommun kallad "second hand-rundan". Den arrangerades i samband med världsmiljödagen och ville uppmärksamma slit och släng mentaliteten.
Drängstugans second hand i Onsala är en god veteran bland en uppsjö av butiker som poppar upp.
– Vi startade endast med barnkläder, men sen visade sig att gärna att mammorna också ville handla typ jackor och jeans, säger Anne-Marie Sigurdson. Nu mer ser man även sportartiklar, leksaker och böcker. Däremot är det svårt att sälja herrkläder menar Anne-Marie.
– Studentkläder, jeans och skjortor går när det gäller herrar.
Till drängstugan lämnar man in det man vill sälja och butiken tar 25 procent och lika mycket går till momsen.
– Det är bra med 50 procent, många andra ger sina kunder bara 40 procent i kommission, säger Anne-Marie Sigurdson och berättar att märkeskläder alltid är något som är enklare att sälja. Ibland får hon in provkollektioner från större kedjor som Gant exempelvis.
– Det är inget man blir rik på, men det är jätteroligt, därför fortsätter jag trots att jag fyllt 75 år, säger Anne-Marie Sigurdson.
Nu mer har Anne-Marie börjat tänka på att varva ner och ser sig om efter någon som vill fortsätta i hennes fotspår.


Bland hyllor och alla barnkläder trivs Anne-Marie. Foto: John Skoglund







Tävlingen i Förlanda ställs in
NYHETER 2026-07-31 KL. 18:00
Premium

Tävlingen i Förlanda ställs in

Hård kritik mot beslut om skiljeman för hyror
NYHETER 2026-07-31 KL. 06:45
Premium

Hård kritik mot beslut om skiljeman för hyror

Så mycket förelås hyrorna höjas i Kungsbacka

Stora förändringar när busstrafiken ska förbättras
NYHETER 2026-07-30 KL. 20:00
Premium

Stora förändringar när busstrafiken ska förbättras

Satsningar på bland annat stadsbussar och linje till Onsala

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-01 KL. 12:28
Nya indiska restaurangen har öppnat
Premium | NYHETER 2026-07-31 KL. 18:00
Tävlingen i Förlanda ställs in

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.