Klik venligst
BLÅLJUS 2021-02-01 KL. 09:25

Kvinna begärs häktad för mordet i Åsa

En kvinna i 45-årsåldern har begärts häktad misstänkt för fredagens mord på en man i Åsa. Enligt uppgift till Norra Halland ska kvinnan vara brottsoffrets flickvän. Den misstänkta kvinnan tog kontakt med en bekant som ringde 112. Uppdaterad: Den misstänkta kvinnan blev häktad. Hon nekar till brott.

Kvinna begärs häktad för mordet i Åsa
Fredagen 29 januari kallades polis till Åsa där en man blivit bragd om livet.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Polisen är fortsatt förtegen om mordet tidigt fredagskväll. Det var i en bostad i centrala Åsa som en man miste livet till följd av ”ett grovt våldsbrott”.  Samma kväll greps en kvinna misstänkt för mordet och hon har sedan dess suttit anhållen.

Under lördagen genomfördes en kriminalteknisk undersökning. Polis har även genomsökt bland annat buskage och soprum i närheten till brottsplatsen.

Hjärtstopp


Larmet som nådde polisen cirka 17.30 kom in som ett hjärtstopp. Polis, räddningstjänst och ambulans har alla hjärtstartare i sina bilar och kallas därmed även till händelser där det inte finns misstanke om brott.

– Det bedömdes som brådskande och handlar om prio, det är oklart vad som har sagts i larmsamtalet, säger Christer Fuxborg, polisens presstalesperson i Region Väst.

Enligt uppgift var det inte den misstänkta kvinnan som själv ringt 112, utan hon tog kontakt med en annan person som i sin tur slog larm.

Norr ifrån


Idag begärs en kvinna i 45-årsåldern häktad på sannolika skäl misstänkt för mord. Häktningsförhandlingen hålls klockan 14 i Varbergs tingsrätt. Hon är hemmahörande i Västerbotten och är de senaste åren endast lagförd för ett ringa snatteri och ringa narkotikabrott (eget bruk).

Enligt uppgifter till Norra Halland ska den misstänkta kvinnan vara flickvän till den mördade mannen. Polisen vill dock inte bekräfta vad för relation brottsoffer och misstänkt har till varandra.

– Förundersökningsledaren vill inte att vi ska berätta så mycket. Men vad jag förstår har de någon form av relation. Men på vilket sätt kan jag inte säga, säger Christer Fuxborg, polisens presstalesperson, Region Väst.

 

Uppdaterad 15.15: Den misstänkta kvinnan blev häktad. Hon nekar till brott.

 

Tidigare i NH:

Anhållen för mord

Man mördad – kvinna hämtad av polis

 

Klik venligst
Alliansen försvarar ny modell för bemanning
NYHETER 2026-05-22 KL. 13:15
Premium

Alliansen försvarar ny modell för bemanning

"Låt det här få lägga sig litegrann"

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation
NYHETER 2026-05-22 KL. 12:45
Premium

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation

Politikerna oense om central enhet

Flytten till Onsala blev startskottet – nu bokdebut
NYHETER 2026-05-21 KL. 21:00

Flytten till Onsala blev startskottet – nu bokdebut

Entreprenören aktuell med ny krimtrilogi

”Det kan vara bra att något extremt händer”
SPORT 2026-05-21 KL. 19:00
Premium

”Det kan vara bra att något extremt händer”

Annebergsbon om varför hon valde en helt annan väg

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.