ISHOCKEY 2022-03-17 KL. 13:57

Vändningen: Hanhals kan genomföra kvalet

Av Eric Andersson

Igår kväll beslutade styrelsen i Hanhals att dra sig ur stundande kvalspel och direktnedflyttas till hockeytvåan. Idag kom nya besked från klubben som nu siktar på att genomföra kvalet.

Vändningen: Hanhals kan genomföra kvalet
Nya besked från Hanhals gällande kvalspelet. Arkivfoto: Eric Andersson

Av ekonomiska skäl fattade Hanhals styrelse igår beslutet att klubben inte kommer ställa upp i kvalspelet för att rädda kontraktet i hockeyettan. Men efter ekonomiska tillskott från anonyma sponsorer kommer klubben nu med nya besked.

– Vi tittar på möjligheten att genomföra kvalet ändå. Efter det drastiska beslutet igår har vi fått in pengar från anonyma sponsorer och vi ser ett ökat engagemang. Nu handlar det om att säkerställa att vi har en trupp som kan gå in i ett kval, säger Henning Lagerbielke, ordförande i Hanhals.

När kommer ett definitivt besked?
– Innan veckan är slut.

När Norra Halland når Hanhals tränare, Per Ljusteräng, har han ännu inte blivit informerad om klubbens nya besked kring kvalspelet.

– Det är ingenting jag har hört, men det vore ju fantastiskt. Från mitt håll är det inga broar som är brända utan det är bra om man gör om och gör rätt. Det var spännande, vi får se vart det landar.

NYHETER 2025-05-01 KL. 17:48
Premium

"Kungsbacka sämst i landet på att behålla unga"

Oppositionsrådets kritik på 1 maj

TV-klipp och nyheter

Debatt: Cynisk bostadspolitik
2025-05-01 KL. 15:00

Debatt: Cynisk bostadspolitik

Därför stannar huvudtränaren
ISHOCKEY 2025-04-30 KL. 09:00
Premium

Därför stannar huvudtränaren

Nu har Kungsbackas nya toppchef klivit in i rollen
NYHETER 2025-04-30 KL. 07:00
Premium

Nu har Kungsbackas nya toppchef klivit in i rollen

Befolkningsutveckling och civilt försvar i fokus

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-05-01 KL. 10:00
Så agerar OBK efter utvisningarna
Premium | SPORT 2025-04-30 KL. 20:00
En ny röst på rallycrosshimlen
Premium | NYHETER 2025-04-30 KL. 17:00
Rapsrutan har öppnat igen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

97-årige Lennart hyllas för sina 80 år inom politiken

97-årige Lennart hyllas för sina 80 år inom politiken

Lennart Nellemark var 17 år när han gick med i Högerns ungdomsförbund. Sedan dess har han suttit i kommunfullmäktige i Kungsbacka och haft många viktiga uppdrag inom partiet. I dag har han varit aktiv inom Moderaterna i 80 år och tilldelades nyligen partiets förtjänsttecken för sin insats. – Det är roligt att vara en del av det som bestämmer, säger Lennart Nellemark.