ISHOCKEY 2020-07-23 KL. 13:00

Suget efter hockey var stort

Coronarestriktionerna gjorde Mikael Sandberg orolig för årets Golieweek. Men i måndags drog den årliga målvaktsträffen igång i Kungsbacka Ishall.

– Det är fantastiskt att vi står här i dag, säger Sandberg.

Suget efter hockey var stort
Fredrik Bergvik och de andra målvakterna har sett fram emot Goolieweek.



I vanliga fall hade de cirka 120 målvakterna, som ska medverka i målvaktscampen under de kommande tre veckorna, sovit i skolsalar och trängts inne i omklädningsrummen inför passen. Men för att kunna följa Folkhälsomyndighetens riktlinjer och distansering har årets Golieweek behövt ändras något.

– Vi har även avrått dem från att duscha i ishallen och maten kommer nu i matlådor istället för i stora kantiner, säger målvaktstränaren Mikael Sandberg.

Länge oklart


Det var länge oklart om den årliga målvaktscampen skulle gå av stapeln i och med coronapandemin. Nu när den är igång är det bara glädje menar Sandberg.

– Vi kör allt vi kan köra på isen och det är fantastiskt att vi kan stå här inne i dag. Man har varit lite orolig under våren och sommaren men nu är vi här med en bra uppslutning på ledar- och spelarsidan, säger Sandberg.

Gemenskapen viktig


Många av målvakterna som är på plats, bland annat den tidigare Hanhals Kingsmålvakten Fredrik Bergvik, ses campen som en uppstart inför återstarten med resten av laget.

– Samtidigt är det en social grej eftersom målvakterna är ganska ensamma och helt plötsligt får de hänga med varandra här, säger Sandberg.

Just umgänget, hur viktigt är det i tider som denna?

– Jag tror att det är jätteviktigt. Jag tror att målvakter på något sätt, och vi tränare, varit mer sugna på att träffas än under andra år. Denna veckan har vi sex målvaktstränare här, som jobbar i olika elitföreningar, och för oss är det också en grej att komma samman och ha det roligt tillsammans. Det är värdefullt, säger Sandberg.

Läs fler ishockeynyheter här.

Grannar försökte stoppa villabranden: ”Det var panik”
NYHETER 2026-09-21 KL. 11:52
Premium

Grannar försökte stoppa villabranden: ”Det var panik”

Uppgifter: Det orsakade den totalförstörda villan i Fjärås

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-09-21 KL. 11:25
Sporten i korthet
Premium | FOTBOLL 2026-09-20 KL. 19:17
Tog tre viktiga poäng efter drömstart

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.