ISHOCKEY 2024-11-13 KL. 18:48

Frölundastjärnan från Kungsbacka förlänger

Av Christian Johansson

25-åringa Felizia Wikner Zienkiewicz från Kungsbacka stannar i Frölunda HC. Det nya kontraktet sträcker sig till våren 2027.

Frölundastjärnan från Kungsbacka förlänger
Arkivfoto: Eric Andersson

Under tisdagen stod det klart att Felizia Wikner Zienkiewicz blir Frölunda HC trogen. Den slitstarka landslagsforwarden vars kontaktat skulle gå ut efter säsongen har skrivit på ett nytt avtal. Det nya kontraktet sträcker sig till våren 2027 – alltså ett tvåårsavtal.

– Det är jättekul att få vara kvar och fortsätta resan. Frölunda är ju den klubb jag vill spela för och vi blir starkare och starkare för varje säsong, säger 25-åringen till klubbens hemsida.

Forwarden med Hanhals som moderklubb lirade i VM i våren. Under säsongsupptakten har det fyra (1+3) poäng på de tolv första omgångarna. Frölunda HC. Sportchefen Kim Martin säger till hemsidan såhär om förlängningen:

– Felizia är en FHC-karaktär. Hon jobbar alltid hårt och gör mycket för laget.

Frölunda HC ligger trea i tabellen.



TV-klipp och nyheter

Larmet: Unga i Kungsbacka säljer sexuella tjänster
2026-04-09 KL. 20:00
Premium

Larmet: Unga i Kungsbacka säljer sexuella tjänster

"Vi har en låg kunskap om det här och ser inte tecknen"

NH betygsätter herrlagens silly season
FOTBOLL 2026-04-09 KL. 14:30
Premium

NH betygsätter herrlagens silly season

✔ Ett lag får toppbetyg ✔ De får underkänt ✔ "Seriens bästa spelare"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-04-09 KL. 17:45
"Har jag glömt av hur man gör mål?"
Premium | FOTBOLL 2026-04-09 KL. 16:00
Tränaren stämplar ut efter säsongen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.