ISHOCKEY 2024-11-13 KL. 18:48

Frölundastjärnan från Kungsbacka förlänger

Av Christian Johansson

25-åringa Felizia Wikner Zienkiewicz från Kungsbacka stannar i Frölunda HC. Det nya kontraktet sträcker sig till våren 2027.

Frölundastjärnan från Kungsbacka förlänger
Arkivfoto: Eric Andersson

Under tisdagen stod det klart att Felizia Wikner Zienkiewicz blir Frölunda HC trogen. Den slitstarka landslagsforwarden vars kontaktat skulle gå ut efter säsongen har skrivit på ett nytt avtal. Det nya kontraktet sträcker sig till våren 2027 – alltså ett tvåårsavtal.

– Det är jättekul att få vara kvar och fortsätta resan. Frölunda är ju den klubb jag vill spela för och vi blir starkare och starkare för varje säsong, säger 25-åringen till klubbens hemsida.

Forwarden med Hanhals som moderklubb lirade i VM i våren. Under säsongsupptakten har det fyra (1+3) poäng på de tolv första omgångarna. Frölunda HC. Sportchefen Kim Martin säger till hemsidan såhär om förlängningen:

– Felizia är en FHC-karaktär. Hon jobbar alltid hårt och gör mycket för laget.

Frölunda HC ligger trea i tabellen.



Rattfull omhändertogs av polis
BLÅLJUS 2026-06-12 KL. 20:39
Premium

Rattfull omhändertogs av polis

Han vann proffstävlingen på Forsgården
SPORT 2026-06-12 KL. 16:24
Premium

Han vann proffstävlingen på Forsgården

Så gick det för de lokala hoppen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BLÅLJUS 2026-06-13 KL. 09:31
Lugn skolavslutning i Kungsbacka

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.