HANDBOLL 2023-03-06 KL. 12:15

Löftet efter avancemanget: "Jag kommer vara kvar"

Av Christian Johansson

Nästa säsong väntar SHE för första gången för HK Aranäs. Efter avancemanget skickade spelmotorn Nova Hallén en present till supportrarna.
– Jag kommer vara kvar men jag har inte skrivit på än, säger 20-åringen.

Löftet efter avancemanget:
Nova Hallén (till höger) tillsammans med Tilda Palm efter avancemanget. Foto: John Skoglund

Det var en lördag kantad av lyckorus för HK Aranäs. Klubben har nyligen gjort klart med trion Anna Heed, Louise Rundcrantz och Tova Österwall inför kommande säsong. Efter uppflyttningen passade Nova Hallén på att meddela att hon sällan sig i skaran även om hon inte skrivit under kontraktet än.

Under den här säsongen har hon varit en av de främsta nyckelspelarna i laget och axlat mycket ansvar. Planen är att sätta signaturen på ett nytt tvåårskontrakt. Avancemanget var inte avgörande.
– Jag hade nog stannat ändå. Det är bra träningar och jag utvecklas. Det är bara bonus att få spela i högsta serien.
Hur var lördagen?
– Det är det största i min handbollskarriär hittills. Jag kommer nog alltid att minnas det, det var speciellt.

Det ser även ut som att hon får sällskap av Tilda Espling Ek. 21-åringen och klubben har vid möten varit överens om att fortsätta tillsammans.
– Jag kommer skriva på om de inte ändrar sig, säger målvakten som debuterade i seniorlaget redan 2018.
Så nästan ett löfte om en fortsättning?
– Så kan man säga.

Läs mer om avancemanget här.

... och här.



Tysklandsproffset Ludvig Hallbäck i en stor intervju
HANDBOLL 2026-02-01 KL. 15:00
Premium

Tysklandsproffset Ludvig Hallbäck i en stor intervju

✔ Det hastiga klubbytet ✔ Landslagsdrömmarna ✔ Nya lagkamraten

Populärt att byta frön på Fyren
NYHETER 2026-01-31 KL. 15:26
Premium

Populärt att byta frön på Fyren

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-02-02 KL. 12:19
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!