FOTBOLL 2021-09-12 KL. 21:09

Omställningarna blev för kostsamma

Tölö inledde starkt mot nykomlingen från ettan. Men när de väl tog kommandot tog de inte tillvara på det och blev i stället straffade på omställningar. Säsongens första seger får fortsatt vänta på sig.

Omställningarna blev för kostsamma
Maia Andresen gjorde två mål i förlusten.



Tölö jagar vidare efter säsongens första seger. Mot Göteborg var laget vakna från start, allra främst var Maia Andresen det. Hon var snabbt framme på en målvaktsmiss och sköt in ledningsbollen. Glädjen blev dock minst sagt kortvarig. En minut senare var det kvitterat på Hamravallen.

– Det var jättesegt. Vi kom in så bra i matchen med ledningsmålet och när man släpper in ett mål direkt efter så tar det på en, säger Maia Andresen.

Det verkade till en början som att Tölö borstade av sig besvikelsen och körde på. Hemmalaget förde spelet, men efter knappt 20 minuter kom bakslaget, via en omställning från bortalaget.

– Vi började jättebra första 20, men sedan tappade vi det och blev stressade, säger Andresen.

Tvåmålsskytt


Det var upp till Tölö att jaga ikapp underläget efter paus. Men i stället för en kvittering satt bortalagets tredje mål för kvällen i Tölös målbur. När bortalaget sedan gjorde sitt fjärde mål en stund senare blev läget än mer svårt. Ett genomgående tema var att Tölö hade stora problem med bortalagets omställningar.

– Det blir så när vi inte riktigt kommer upp i press på mittbackarna. De hade mittbackar som slog bra långbollar som satt på foten på deras anfallare, och då blev vi straffade, säger Andresen.

Anfallaren hann med att göra ett till mål, men även om Tölö försökte hitta ännu en reducering kom de aldrig närmre än så. Förlusten till trots ser Andresen att laget tagit framsteg.

– Senaste matchen spelade vi bra och vi stod upp bra i dag. Det kommer hjälpa oss mycket i de sista matcherna att få med sig det självförtroendet.

Läs fler sportnyheter här.

Succé för familjeföretaget – säljer miljoner liter tvål om året
NYHETER 2025-12-01 KL. 20:15
Premium

Succé för familjeföretaget – säljer miljoner liter tvål om året

Det startade i en villakällare på Hammerö för 50 år sedan

TV-klipp och nyheter

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt
2025-12-01 KL. 19:00
Premium

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt

Mer ansvar läggs på fastighetsägaren

Stor intervju med FBK:s nya ordförande:
2025-12-01 KL. 18:00
Premium

Stor intervju med FBK:s nya ordförande: "Det är den stora grejen"

✔ Hallfrågan ✔ Varför hon fastnade för sporten ✔ Vad Vildblomma främst vill bidra med

Dags för årets influensa:
NYHETER 2025-12-01 KL. 07:15
Premium

Dags för årets influensa: "Många kommer insjukna"

Risk att toppen kommer runt jul och nyår

Äntligen inflyttning i nya huset vid torget
NYHETER 2025-11-30 KL. 17:45

Äntligen inflyttning i nya huset vid torget

"Har verkligen varit nedräkning"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-12-01 KL. 11:24
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.