Anton Millesson Nilsson gjorde mål efter en minut. Efter det blev det aldrig spännande när Åsa IF tog en övertygande seger.
Åsa IF fick flytta hemmamatchen mot Fortuna FF till konstgräset då deras gräsplan var ospelbar. Skulle byte av underlag tätt inpå avspark påverka laget? Inte det minsta. Anton Millesson Nilsson satte ledningsmålet efter en minut. Ytterligare en boll låg i nät efter fyra minuter, men det dömdes bort. Innan halvtimmen var spelad hade Åsa hunnit göra fyra mål och matchen var mer eller mindre avgjord.
– Eftersom vi inledde fruktansvärt dåligt mot Vejby hade vi tryckt på att vi skulle gå ut väldigt aggressivt. Det fick god effekt och de hade stora problem att komma ur vår press, säger Peter Karlsson, tränare i Åsa IF.
Elias Dehlryd satte 5–0 före paus vilket blev matchens sista mål. I och med att matchen var avgjord kunde tabelltvåan unna sig att plocka av Felix Fundell Ryberg, Hampus Furublad och Albin Nilsson i paus. Det för att inte riskera gula kort som kan leda till avstängning i någon av de två sista matcherna.
– Det blir lite avslaget i andra halvlek. Men vi har en helt underbar säsongsavslutning framför oss. I och med resultatet vet vi att det kommer leva inför sista omgången, oavsett hur det går mot Stafsinge. Det är skoj, säger Peter Karlsson.
Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka
✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade
IVO har granskat händelsen
✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon
Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.