FAMILJ 2022-06-26 KL. 17:00

Theo Gabay debuterar som författare

Av Annika Lundby

Theo Gabay har arbetat större delen av sitt liv inom film med att både regissera, producera och skriva manus, men han har aldrig gett ut en bok. Nu släpper Onsalaförfattaren sin debutbok H.O.L.O. som han skrivit tillsammans med sin mamma Ulla Gabay som gick bort i cancer under arbetet med boken.
– Jag lovade henne att det skulle bli en bok och nu är den här, säger Theo.

Theo Gabay debuterar som författare

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Boken H.O.L.O. ligger rykande färsk på bordet hemma hos Theo Gabay i Onsala. Debutboken är en dystopisk roman som utspelar sig i en mörk framtid i Göteborg.
– Det började med att mamma kom till mig med ett bokmanus som hon skrivit, men hon tyckte inte hon fick det att lyfta. Jag höll själv på med ett filmmanus just då men jag tittade på bokmanuset, kom med lite idéer och sedan ändrade vi strukturen tillsammans. Mamma tyckte då, att ska vi inte skriva ihop och så blev det.
Ulla Gabay hade jobbat som journalist och skrivit faktaböcker medan Theos område låg mer inom fiction.
– Vi sa då att mamma skriver bokmanuset och jag filmmanuset och så ser vi vilket som säljs in först, ler Theo.
Men mitt i skrivandet drabbades Ulla av cancer och boken lades på is.
– Men hon kom tillbaka och vi fortsatte att skriva boken tillsammans. Stephen King skriver ju med sin son Joe Hill och vi gillade också att skriva ihop. Jag har mycket idéer men jag gillar nog att ha någon som styr upp dem, skrattar Theo.
Men så kom Ullas cancer tillbaka och det gick fort.
– Efter två månader var hon borta. När hon var på hospice lovade jag henne att det ska bli en bok.
Theos mamma gick bort 2018 och sorgen var för stor för att fortsätta på boken. Men för cirka ett år sedan kände Theo att nu kunde han fortsätta med det de påbörjat.

Trilogi
Boken som är tänkt att bli en trilogi utspelar sig år 2053. Läsaren får följa sektionschefen Ellen Hennung och hennes kollegor på polisen.
– Grunden är en deckare eller nordic noir där en mördare söker sig till realitybranschen i en osmaklig värld men jag hoppas även den ska väcka tankar och frågor som, vart är vi på väg?
Med sin bakgrund som manusförfattare har Theo tv- och filmmanus klart om intresse finns.
– Nu vill man ju inte sitta på några höga hästar men jag tycker själv att berättelsen skulle passa för en tv-serie.
Den första boken utspelar sig i Göteborg men skulle Theo får klartecken för bok två och tre kommer handlingen att även omfatta Kungsbacka.
– Storylinen för de böckerna är klar och där var mamma också i allra högsta grad involverad. Jag hoppas verkligen att folk ska tycka om boken så jag kan få skriva klart och utveckla karaktärerna som vi tänkt.


Theo Gabay
Född: Myra
Bor: Onsala
Yrke: Filmproducent/filmregissör
Familj: Karin, bonusbarnen Klara, Rut och Frank och hunden Bertil
Intressen: Musik och min vinylsamling med främst 60-80-talsmusik, film och böcker
Favoritförfattare: Jag gillar både fantacy, science fiction och klassiska romaner. Alltid Hemingway och Tolkien får man inte glömma. Sedan gillar jag Hanya Yanagihares bok ”Ett litet liv” väldigt mycket och ser fram emot hennes nya roman ”Mot paradiset” i sommar

Regionala direktören om rivna kontraktet:
NYHETER 2025-09-18 KL. 12:20
Premium

Regionala direktören om rivna kontraktet: "Misslyckande"

Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram

TV-klipp och nyheter

Brukare avvisades av personal under natten:
2025-09-18 KL. 11:45
Premium

Brukare avvisades av personal under natten: "Orkar inte nu"

Händelsen utreds nu enligt lex Sarah

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.