DEBATT 2025-04-17 KL. 10:00

Debatt: Önskar ingen att vara beroende av hemtjänst

Debatt: Önskar ingen att vara beroende av hemtjänst
Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Att vara eller bli äldre i Kungsbacka och vara beroende av hemtjänst, det är inget jag önskar någon såsom det är idag. Det har under fler år talats om hur många äldre sitter ensamma utan att få besök. För dryga ett år sedan togs dagliga leveranser av varm mat bort. Då försvann en av många efterlängtade kontakter, även om det redan då var snabbt in med maten, så hann de äldre få lite mänsklig kontakt.

När jag nu läser att i stället för besök av hemtjänst har man börjat med att erbjuda digitala besök inom hemtjänsten. Enhetschefen Maria Timonen säger till Norra Halland 6/4-25: "Målet är att våra omsorgstagare upplever att det blir en ökad kvalitet i samtalen när det är fokus på enbart samtalet och att personalen inte behöver göra andra saker samtidigt. Förhoppningen är också att personalen upplever att det kan frigöra tid från vissa arbetsmoment och att de kan vara där de gör störst nytta".

För det första undrar jag, ökad kvalitet? Förklara gärna hur detta blir en ökad kvalitet för våra omsorgstagare? De som betalat/betalar skatt och fortsätter betala för sin "omsorg" som jag inte tycker är den vård och omsorg de är värda.

Digitala besök? De behöver de varma händer ni i nämnden för Vård och omsorg lovat i så många år. Nu är det kalla händer, empatin verkar vara borta. Tack och lov så finns det underbara undersköterskor som, när de har tid, sitter ner om än kort hos hemtjänsttagarna. Enhetschefen fortsätter: "digitala besök innebär att vissa hemtjänstinsatser sker digitalt via videosamtal". Skulle vara intressant att veta vad detta innebär, att tjänsten erbjuds efter bedömning av omsorgstagarens individuella behov och förmåga att använda tjänsten. De som behöver hjälp på plats kommer fortsatt att få den hjälpen. Vad jag förstått så har de med hemtjänst redan fått bedömning av vad de behöver, det är ju knappast så att ju äldre de blir desto piggare blir de. Under mars har de första videosamtalen genomförts med omsorgstagare som tillhör distrikt Väster. Ambitionen är att utöka tjänsten till samtliga hemtjänstområden under våren. Vore det inte bättre att göra en utvärdering av hur det fungerar i Väster, innan man kör i gång detta stora projekt? Enhetschefen fortsätter: "I ett första skede handlar det om att möjliggöra digitala besök för omsorgstagare som har behov av trygghetsskapande och stödjande insatser. Det innebär att man stämmer av via videosamtal inför vissa moment till exempel innan/efter dusch eller inför måltid, som tillsyn vid givna tidpunkter för att säkerställa att allt är bra hos omsorgstagaren, eller samtal med den som har behov av mer social kontakt". Är det inte denna målgrupp som i första hand behöver mänsklig kontakt? Är det så att frivilliga organisationer/medmänniskor ska ta allt ansvar för att våra äldre ska få mänsklig kontakt? Ser fram emot svar från Vård och omsorgs ordförande Hravn Forsne.

Agnetha Ernegård

Kungsbacka Framtidsparti

Läs även:

Debatt: Öppna fler vårdcentraler

Debatt: Stoppa stöket i den svenska skolan



Regionala direktören om rivna kontraktet:
NYHETER 2025-09-18 KL. 12:20
Premium

Regionala direktören om rivna kontraktet: "Misslyckande"

Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram

TV-klipp och nyheter

Brukare avvisades av personal under natten:
2025-09-18 KL. 11:45
Premium

Brukare avvisades av personal under natten: "Orkar inte nu"

Händelsen utreds nu enligt lex Sarah

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.