ÅSIKTER 2022-05-04 KL. 13:45

Krönika: Låt maskinerna göra jobbet

Av Eric Andersson

Krönika: Låt maskinerna göra jobbet

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I och med att det finns många hushållssysslor som man inte direkt jublar över att utföra ska jag nu ge några tips på robotar och maskiner som revolutionerar vardagen. Jag kommer spela ut mitt starkaste kort direkt: robotdammsugaren. Det måste var den bästa uppfinningen sedan hjulet. Att kunna outsourca en så tråkig hushållssyssla som att dammsuga till en robot, är sann livskvalité. Och bortsett från bekvämlighetsfaktorn så fuskar inte roboten i hörnen och under möbler som en annan tenderar att göra.

Och det är inte den enda roboten i mitt hem som gör livet enklare att leva. Numera har vi även smarta glödlampor i alla våra lampor som styrs genom en högtalare med röstassistans. I stället för att gå runt och tända lamporna var för sig, är det bara att säga till högtalaren att tända eller släcka lamporna. Och vill jag veta hur väderprognosen ser ut för morgondagen, vad klockan är i Australien eller hur snabbt ett lejon springer är det bara att fråga högtalaren som ger svar på tal inom någon sekund.

Min långsiktiga målsättning är att automatisera allt hushållsarbete som jag tycker är tråkigt. En robotgräsklippare känns som ett naturligt nästa steg, men med en gräsmatta mindre än ett straffområde känns en sådan investering svår att rättfärdiga i nuläget.

Det finns också andra maskiner, som inte är robotar utan saker som kräver någon form av egen ansträngning, som förtjänar ett hedersomnämnande. Förra året kravlade jag runt på knä och skurade altan och stenplattor med en handborste. Resultatet blev sisådär och det kändes som att min kropp hade åldrats 30 år efter en heldag kravlandes på knäna. I år fick en högtryckstvätt göra jobbet och det gick både snabbare och slutresultatet blev bättre.

Sist men inte minst har vi tryckkokaren. Oavsett om du ska göra köttfärssås, högrevsgryta eller risotto är det en kanongrej. När du kommer hem från jobbet är du kanske inte helt pigg på att dra i gång ett långkok och äta middag vid midnatt. Införskaffa en tryckkokare och problemet är löst. Saker som tar 3-4 timmar på spisen går på en dryg halvtimme i tryckkokaren. Du slipper dessutom röra om och hålla koll på att maten inte kokar torrt. Det är bara att lägga i ingredienserna, trycka på start och en halvtimme senare har du en kanonmåltid med samma smaker som en gryta som puttrat hela dagen på spisen.
Låt maskiner göra det tråkiga jobbet åt dig, helt enkelt.


SPORT 2025-09-18 KL. 20:45
Premium

"Jag siktar på stjärnorna så får jag se var jag hamnar"

Lova Johansson redo för sitt andra para-VM

TV-klipp och nyheter

Regionala direktören om rivna kontraktet:
2025-09-18 KL. 12:20
Premium

Regionala direktören om rivna kontraktet: "Misslyckande"

Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.