TRAFIK 2025-07-29 KL. 08:10

Cyklist påkörd av smitande bilist i Åsa

Av Ronny Karlsson

Mannen försökte få en bilist att sänka farten under en färd i Åsa under måndagskvällen. Men i stället blev han påkörd och nu har det upprättats en anmälan om smitning från trafikolycksplats.

Cyklist påkörd av smitande bilist i Åsa
Polis kallades till Åsa efter att en man med cykel blivit påkörd. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var klockan 20.42 på måndagskvällen som polisen fick in ett larm och begav sig till Åsa.

Där hade då en man i 50-årsåldern försökt att få en bilist att sänka farten.

Mannen hade med sig sin cykel och tyckte att det gick alldeles för fort när bilisten kom farande.

Men i stället blev mannen påkörd.

– Han ska ha viftat med armarna mot bilisten för att få honom att köra långsammare, men blev istället påkörd, säger polisens presstalesperson Thomas Fuxborg.

Därefter körde bilföraren vidare utan att stanna och se hur det gick med mannen. Det gör att polisen nu upprättat en anmälan om smitning från trafikolycksplats.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.