NYHETER 2020-02-01 KL. 21:04

Varla IBK med otrolig upphämtning i derbyt mot Onsala IBK

Lokalrivalerna Onsala IBK och Varla IBK ställdes mot varandra i ett hett derby under lördagskvällen.

Varla IBK med otrolig upphämtning i derbyt mot Onsala IBK
Sofia Meyer, nr 24, firar sitt första mål för kvällen.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det var två aggressiva lag som ställdes mot varandra i ett hett derby.

Inledningen av matchen var tuff, fartfylld och böljande. Det märktes tidigt i matchen att det var två lokalrivaler som möttes. Redan efter två minuter hade lagen gjort varsitt mål. Domaren valde att inte blåsa och låta spelet gå, någonting som verkade uppskattas av båda lagen. Även av publiken.

Det var nämligen fullsatt i Presse Idrottshall under lördagen. Och publiken fick se en fantastisk show av båda lagen. Onsala IBK skulle utnyttja ett momentum de hittade i den andra perioden. Man lyckades ta ledningen med 5–2 och verkade njuta av nivån som domaren hade satt i matchen.

Vid ställningen 5–2 tar bortalaget en timeout, något som skulle ändra matchen.

– Vi säger att vi ska täcka målvakten och skjuta mer, samtidigt ska vi visa att vi vill vinna matchen, säger Varlas Sofia Meyer.

Hon skulle bli stor huvudrollsinnehavare i matchen. Redan 43 sekunder efter timeout så assisterade hon till 5–3. Varla IBK kunde också hitta 5–4 innan den andra perioden tog slut.

I den tredje perioden var det Meyershow. Hon är stabil i försvarsspelet men har också några fantastiska skott som gör att Varla kan ta med sig samtliga poäng hem. Sofia Meyer gör både 5–5 och 5–6.

– Jag har en bra dag men har också fantastiska lagkamrater som täcker målvakten så att jag kan skjuta från halva planen, säger Sofia Meyer.

I och med vinsten bryter Varla IBK på sin tråkiga förlustsvit på fyra matcher och hoppas hitta tillbaka till storformen man hade i höstas.

– Vi haft mycket sjukdomar och fått byta kedjorna men nu har vi tränat bra och är taggade inför framtiden, säger Sofia Meyer.

 

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2025-09-15 KL. 10:18
Premium

Sporthelgen i korthet

BILDEXTRA från folkracet
SPORT 2025-09-14 KL. 19:13
Premium

BILDEXTRA från folkracet

Andra raka segern för Onsala
FOTBOLL 2025-09-14 KL. 16:59
Premium

Andra raka segern för Onsala

Emil och Oliver prisades för sina A-traktorer
NYHETER 2025-09-14 KL. 16:45
Premium

Emil och Oliver prisades för sina A-traktorer

På landets största EPA-träff hamnade de på prispallen

Vattenskada i Gottskär
NYHETER 2025-09-14 KL. 14:29

Vattenskada i Gottskär

City gick segrande ur sjumålsderby
FOTBOLL 2025-09-13 KL. 17:11
Premium

City gick segrande ur sjumålsderby

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-09-15 KL. 10:18
Sporthelgen i korthet
Premium | SPORT 2025-09-15 KL. 10:00
18–åringen vann hemmatävlingen
Premium | SPORT 2025-09-14 KL. 19:13
BILDEXTRA från folkracet
Premium | FOTBOLL 2025-09-14 KL. 16:59
Andra raka segern för Onsala

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.