NYHETER 2020-03-05 KL. 16:27

Upphandling klar av boendedrift

Det blir Vardaga som från och med 1 april nästa vår kommer att stå för driften av Vickans och Ekhaga vård- och omsorgsboenden.
Totalt var det fyra olika företag som slogs om driften av boendena.

Upphandling klar av boendedrift
Ekhaga vård- och omsorgsboende

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Båda boendena drivs redan i dag i privat regi. För Vickan innebär den nya upphandlingen ingen större skillnad, där är det redan i dag Vardaga som driver boendet. Ekhaga drivs för nuvarande däremot av Humana. I juni förra året fattade dock nämnden för Vård och omsorg beslut om att båda boendena skulle drivas av samma utförare.
Det finns elva vård- och omsorgsboenden i kommunen, av dem drivs fyra i privat regi.

TV-klipp och nyheter

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa
2025-12-22 KL. 19:52

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

"Det har varit svårt för mig att känna att jag har gjort tillräckligt"

Usel halvlek sänkte Aranäs
2025-12-22 KL. 21:08
Premium

Usel halvlek sänkte Aranäs

Har nu tio raka utan seger

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-12-22 KL. 21:40
Nästan i mål: ”Det är tufft nu”
Premium | HANDBOLL 2025-12-22 KL. 21:08
Usel halvlek sänkte Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.