NYHETER 2023-10-24 KL. 11:45

Stort pådrag – försvunnen äldre man kunde hittas

Av Ronny Karlsson

Hundpatruller och helikopter sattes in för att hitta en försvunnen äldre man i Kungsbacka under tisdagsförmiddagen. Efter några timmars sökande kunde mannen hittas i Tölö.

Stort pådrag – försvunnen äldre man kunde hittas
En stor polisinsats gjordes under tisdagen, efter att en äldre man hade försvunnit. Foto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Polisen fick kännedom om den försvunna mannen under morgonen, och därefter väntade ett intensivt letande.

Det handlade om en man i 80-årsåldern som då hade rapporterats in som försvunnen. Polisen satte in stora resurser för att försöka hitta mannen.

Till slut gav det intensiva letandet resultat vid 11.30-tiden.

– Det var privatpersoner som kunde hitta mannen i Tölö. Han ska inte ha varit skadad, men fördes till sjukhus för kontroll, säger August Brandt på polisens ledningscentral.

Det är än så länge oklart varför den äldre mannen försvann, men för polisen och andra inblandade var det förstås en lättnad att han kunde hittas.



Sporthelgen i korthet
SPORT 2026-04-13 KL. 10:22
Premium

Sporthelgen i korthet

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård
NYHETER 2026-04-12 KL. 17:45
Premium

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Familjen tänker sälja trädhuset som Husdrömmar fick följa

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-04-13 KL. 10:22
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.