Hundpatruller och helikopter sattes in för att hitta en försvunnen äldre man i Kungsbacka under tisdagsförmiddagen. Efter några timmars sökande kunde mannen hittas i Tölö.
Polisen fick kännedom om den försvunna mannen under morgonen, och därefter väntade ett intensivt letande.
Det handlade om en man i 80-årsåldern som då hade rapporterats in som försvunnen. Polisen satte in stora resurser för att försöka hitta mannen.
Till slut gav det intensiva letandet resultat vid 11.30-tiden.
– Det var privatpersoner som kunde hitta mannen i Tölö. Han ska inte ha varit skadad, men fördes till sjukhus för kontroll, säger August Brandt på polisens ledningscentral.
Det är än så länge oklart varför den äldre mannen försvann, men för polisen och andra inblandade var det förstås en lättnad att han kunde hittas.
✔ Framgångsfaktorerna ✔ Tiden i USA ✔ Framtidsdrömmen"
Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.


