Mannen stoppades av polis med 3,19 promille alkohol i blodet. Men brottet bedöms inte som grovt. Detta då mannen körde en golfbil och inte en vanlig bil.
Mannen stoppades i september i fjol när han körde en golfbil på en allmän väg. Polis fick stopp på honom och det visade sig att mannen var rejält berusad.
Den efterföljande kontrollen visade att mannen hade hela 3,19 promille alkohol i blodet.
Åklagaren valde att åtala föraren för grovt rattfylleri och mannen erkände att han hade druckit vin under den golfrunda han hade spelat.
Nu döms han också för brott, men inte för grovt rattfylleri. Detta trots att lagen säger att en promillehalt över 1,00 innebär grovt rattfylleri.
Tingsrätten har nämligen vägt in vilket fordon som mannen kört. Man menar att en golfbil som väger cirka 360 kilo inte kan likställas med en vanlig bil.
"Enligt tingsrätten är fordonets karaktär att jämställa med en s.k. mopedbil. Eftersom det inte framkommit försvårande omständigheter hänförliga till andras trafiksäkerhet finner tingsrätten att rattfylleriet ska bedömas som ett brott av normalgraden", skriver tingsrätten i sin dom.
Om tingsrätten bedömt att det hela handlade om grovt rattfylleri hade det mycket väl kunnat leda till ett fängelsestraff.
Men rattfylleriet av normalgraden ger nu i stället dagsböter. Mannen ska nämligen betala 120 dagsböter om 530 kronor, totalt 63 600 kronor.
Kommunjägaren om varför få ingripanden mot måsar sker
✔ Skadan i kvalet ✔ Snacket med FBK ✔ Öppnar för att röra på sig
Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.




