NYHETER 2024-11-13 KL. 06:36

Efter alla problem – nu rullar tågen som vanligt igen

Av Ronny Karlsson

Under hela tisdagen var det stora problem med tågtrafiken mellan Kungsbacka och Göteborg. Men nu fungerar allt som det ska igen.

Efter alla problem – nu rullar tågen som vanligt igen
Nu rullar tågen som vanligt igen mellan Kungsbacka och Göteborg. Foto: Pressbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var under måndagskvällen som en kabelbrand gjorde att det blev problem i tågtrafiken. Branden inträffade mellan Mölndal och Göteborg och påverkade all tågtrafik söderut från Göteborg.

Under hela tisdagen fick Västtrafik köra med ersättningsbussar och en hel del avgångar ställdes in.

Den första prognosen talade om att problemen skulle vara lösta vid lunch under tisdagen, sedan sade prognosen 16.00 men under sen eftermiddag fick man konstatera att problemen skulle bli kvar under hela tisdagen.

Men under onsdagsmorgonen går både Öresundstågen och Kungsbackapendeln som vanligt igen. Ersättningsbussarna behövs inte längre och Västtrafiks hemsida har inga uppgifter om försenade tåg mellan Kungsbacka och Göteborg.



Från planta till företag – Mikaels heta hobby
NYHETER 2025-12-07 KL. 09:00
Premium

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Chilisåser ger maten ett lyft

TV-klipp och nyheter

Sexuellt ofredande på krog
2025-12-07 KL. 09:26
Premium

Sexuellt ofredande på krog

Omstridd plan godkänd – stuga blir utan byggrätt
NYHETER 2025-12-04 KL. 19:45
Premium

Omstridd plan godkänd – stuga blir utan byggrätt

I 60 år har man bråkat om byggrätter i området

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-12-07 KL. 09:26
Sexuellt ofredande på krog
Premium | SPORT 2025-12-06 KL. 16:02
BILDEXTRA från Särösmashen
Premium | KRÖNIKOR 2025-12-06 KL. 13:00
Krönika: Årets julklapp

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.