NYHETER 2023-01-16 KL. 09:00

Återbrukstältet på Barnamossen invigt

Av Christina Forlin

I fredags invigdes det nya återbrukstältet på Barnamossen som ska göra det enklare för den som vill skänka i stället för att slänga.

Återbrukstältet på Barnamossen invigt
Uttjänta leksaker är värda att återanvändas i stället för att slängas, tycker Maria Samuelsson, enhetschef Avfall och återvinning, och Adam Folcker, informatör, på Kungsbacka kommun. Foto: Christina Forlin

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Fyra samarbetspartners till kommunen turas om att bemanna tältet och ta hand om det som besökarna vill lämna till återbruk.
– Vi vill göra det mer inbjudande och underlätta återbruk, säger Maria Samuelsson, enhetschef Avfall och återvinning på Kungsbacka kommun.
Tanken är förstås att i stället för att slänga exempelvis leksaker och möbler ska man ge bort dem. Förhoppningsvis har någon annan nytta av dem.
I första hand är det aktörer som kommunen samarbetar med som kommer att ta hand om och sälja vidare prylarna som kommer in. Men dyker det upp saker som inte ryms inom deras verksamheter så finns det nu även en avdelning där vem som helst kan leta efter fynd.
K2C fanns på plats denna invigningsdag och hoppades framför allt få in fler cykeldelar och verktyg.
– Cyklar är det stora i vår verksamhet men handverktyg tror vi det måste finnas en bra efterfrågan på också, säger Lars Person, verksamhetschef på K2C.

Tältet är numera det första som möter besökarna som kommer till Barnamossen och ska ta vägen förbi containrarna.




Sista chansen hyllan. Här hamnar saker som samarbetsorganisationerna inte vill ha, och det är fritt fram för besökarna på Barnamossen att fynda.








Kungsbacka kommun samarbetar på Barnamossen med:
Göteborgs stadsmission
K2C
Björk & frihet
Human bridge

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE I NYHETER

Fler nyheter

MEST LÄSTA NYHETER

Fler nyheter

TV-klipp och nyheter

Nu är det klart – det blir skattesänkning
2025-06-16 KL. 17:31
Premium

Nu är det klart – det blir skattesänkning

Välfärd, broddar och vårdens arbetstid under budgetdebatten

Nathalie från Kungsbacka anmälde övergrepp i Palestina
NYHETER 2025-06-16 KL. 07:45
Premium

Nathalie från Kungsbacka anmälde övergrepp i Palestina

Var på plats under tre månader som observatör

Från makt till meny – paret trivs i krogbranschen
KULTUR & NÖJE 2025-06-15 KL. 17:30
Premium

Från makt till meny – paret trivs i krogbranschen

Tidigare politikerna Marie och Patrik lever för sitt Freadal

Efter lyckad vår – så blir hösten på teatern
KULTUR & NÖJE 2025-06-14 KL. 17:45
Premium

Efter lyckad vår – så blir hösten på teatern

Stephen King, komiker och artisthyllningar väntar