NYHETER 2023-01-16 KL. 09:00

Återbrukstältet på Barnamossen invigt

Av Christina Forlin

I fredags invigdes det nya återbrukstältet på Barnamossen som ska göra det enklare för den som vill skänka i stället för att slänga.

Återbrukstältet på Barnamossen invigt
Uttjänta leksaker är värda att återanvändas i stället för att slängas, tycker Maria Samuelsson, enhetschef Avfall och återvinning, och Adam Folcker, informatör, på Kungsbacka kommun. Foto: Christina Forlin

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Fyra samarbetspartners till kommunen turas om att bemanna tältet och ta hand om det som besökarna vill lämna till återbruk.
– Vi vill göra det mer inbjudande och underlätta återbruk, säger Maria Samuelsson, enhetschef Avfall och återvinning på Kungsbacka kommun.
Tanken är förstås att i stället för att slänga exempelvis leksaker och möbler ska man ge bort dem. Förhoppningsvis har någon annan nytta av dem.
I första hand är det aktörer som kommunen samarbetar med som kommer att ta hand om och sälja vidare prylarna som kommer in. Men dyker det upp saker som inte ryms inom deras verksamheter så finns det nu även en avdelning där vem som helst kan leta efter fynd.
K2C fanns på plats denna invigningsdag och hoppades framför allt få in fler cykeldelar och verktyg.
– Cyklar är det stora i vår verksamhet men handverktyg tror vi det måste finnas en bra efterfrågan på också, säger Lars Person, verksamhetschef på K2C.

Tältet är numera det första som möter besökarna som kommer till Barnamossen och ska ta vägen förbi containrarna.




Sista chansen hyllan. Här hamnar saker som samarbetsorganisationerna inte vill ha, och det är fritt fram för besökarna på Barnamossen att fynda.








Kungsbacka kommun samarbetar på Barnamossen med:
Göteborgs stadsmission
K2C
Björk & frihet
Human bridge

Över 30 år med hästarna vid Tjolöholms slott
FAMILJ 2025-11-20 KL. 21:00
Premium

Över 30 år med hästarna vid Tjolöholms slott

Ingemar och Elsa Vendelstrand kör häst och vagn på Tjolöholms julmarknad

Onsalasonen om målet och landslagsdebuten:
FOTBOLL 2025-11-20 KL. 13:51
Premium

Onsalasonen om målet och landslagsdebuten: "Fick mersmak"

Sverige fick en drömlottning i playoff

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-11-21 KL. 18:00
NovaPosten tar upp kampen om läsarna

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.