HANDBOLL 2021-04-01 KL. 21:37

Målvaktstalangen räddades av stolpen

Axel Söderqvists projektil var utom räckhåll för målvaktstalangen Alexander Lindén. Stolpen räddade HK Aranäs kontrakt.
– Fy fan vad bajsnödiga vi blev sista minuterna, säger 17-åringen.

Målvaktstalangen räddades av stolpen
Matchens sista skott träffade Alexander Lindéns stolpe och HK Aranäs var klara för handbollsligan kommande säsong.

Den första halvleken var inte målvakternas match. Daniel Bergquist byttes ut efter två räddningar. Det var lika många som Uros Tomic mäktade med på 30 minuter. Efter paus var läget ett annat. Alexander Lindén spelade sista sju minuterna innan paus, efter vilan tog han en huvudroll.

– Jag kom in med energi. Jag visste vad som var tvunget att göras, då var det bara at göra det.

 

Klassräddning


Anton Persson fick ett utmärkt kantläge från vänsterkanten. Skottet letade efter bortre krysset men där fanns redan Lindéns vänsterhand. Jerry Hallbäck tog ett jätteskutt på sidlinjen. HK Aranäs ledde med 21–17.

– Det var en bra räddning, det gällde att lura in honom att skjuta i bortre och så stänga till, säger målvakten.

 

Det doftade ett säkrat kontrakt. Det gjorde hela vägen till det att det var tre minuter kvar och en fyramålsledning. HK Aranäs darrade rejält – tre raka Karlskronamål och dessutom ett sista misslyckat anfall. Tio sekunder återstod, en sekund var kvar när Axel Söderqvist i bortalaget tog i för hela Blekinge.

– Jag var otroligt långt borta på skottet, det är otroligt bra skott.

Det prickade stolpen och ut. HK Aranäs vann matchserien med 3–0 i matcher efter en avslutande seger med 28–27.

– Det är små, små marginaler som avgjorde. Vi kom uppifrån och var favoriter för att vi hade det bättre materialet. Men jobbet behövde göras och det gjorde vi stundtals bra i alla tre matcher.

TV-klipp och nyheter

Grannfejden som pågått i över 20 år:
2025-11-15 KL. 09:00
Premium

Grannfejden som pågått i över 20 år: "Dagbokfört mig"

Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen

Samordnare ska ha koll på översvämningar
2025-11-15 KL. 14:00
Premium

Samordnare ska ha koll på översvämningar

Snart kan Halland få en klimatanpassningssamordnare igen

Gunnar Strömmer:
NYHETER 2025-11-14 KL. 11:45
Premium

Gunnar Strömmer: "Barnets bästa är utgångspunkten"

Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”
FOTBOLL 2025-11-14 KL. 08:00
Premium

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”

Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.