HANDBOLL 2020-09-24 KL. 13:01

Målsättningen: Att hänga kvar

Särökometernas HK har fått nytta av sin breda trupp. Försäsongen har kantats av skador och sjukdomar.
– Den har inte varit klockren, säger tränaren Mikael Rudvall.

Målsättningen: Att hänga kvar
Gustav Rudvall är ett osäkert kort inför premiären.



 

HANDBOLL. Särökometerna HK:s herrar skrev historia i våras när de avancerade till tvåan. Och de har rustat bland annat med förstärkningar från HK Aranäs. Dock har försäsongen inte flutit på smärtfritt. Det har varit tacksamt att de haft en så pass stor trupp att tillgå.

– Det har varit stökigt med skador och sjukdomar. Vi har inte varit full trupp på många träningar, säger tränaren Mikael Rudvall.

Skadeläget har dock ljusnat och på söndag spelar de seriepremiär borta mot Tibro. De får klara sig utan nyförvärvet Isaaac Ternbom som slutat på grund av en krånglande axel, Kalle Hellquist dras med en knäskada och Oskar Håkansson blir borta en månad på grund av en ryggskada. Dessutom finns det frågetecken för Gustav Rudvalls medverkan, även han har problem med ryggen.

– Vi har bara en målsättning och det är att hänga kvar, säger tränaren.

Det kommer troligen att ta ett tag innan Särökometernas HK får det att flyta på planen.

– Vi har en helt del nya spelare. Vi behöver få ihop gruppen, så jag tror vi kommer att bli bättre ju längre in på säsongen vi kommer. Vi får inte bli stressade om det inte ser bra ut direkt.

Hur ska ni rå på Tibro?

– Vi håller på och kollar på det Som alla andra lag behöver vi ha ett bra målvakts- och försvarsspel för att få kontringar så vi slipper att bara stånga oss mot uppställt försvar. De kommer nog att spela ett 5–1-försvar så det behöver vi lösa.

Valexpertens hektiska år – forskar om svenskarnas val
NYHETER 2026-08-06 KL. 18:00
Premium

Valexpertens hektiska år – forskar om svenskarnas val

"Opinionsbildning sker hela tiden"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-08-08 KL. 18:09
Simon Edvinsson om NHL-genombrottet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.