FOTBOLL 2020-01-29 KL. 20:43

Beslutet kritiseras av breddföreningarna

Johan Gometz är ordförande för Onsala BK. Han var har varit med på hela KDFF:s resa. I dagsläget kan han inte förstå beslutet att fortsätta.

– Jag blir paff, jag tänker att detta inte är sant, säger Gometz.

Beslutet kritiseras av breddföreningarna
Johan Gometz, ordförande Onsala BK.



Till en början var relationen mellan Kungsbacka DFF och Kungsbacka kommuns breddföreningar god. KDFF skulle fungera som en klubb dit breddföreningarnas satsande spelare kunde vända sig.

Relationen skulle dock snabbt förstöras och nu är den i stort sett obefintlig.

– I början gjorde vi detta tillsammans men sedan gick vi skilda vägar väldigt tidigt. Den här klubben kände sig tvingade att köra F19-laget och då blev det en sådan kamp om spelare att de valde att köra sitt race egentligen helt utan kommunikation med oss, säger Johan Gometz, ordförande i Onsala BK.

Att KDFF satsat mot allsvenskan var ett felaktigt beslut enligt Gometz. Steget till fotbollens högsta serie var för stort för breddföreningarnas spelare menar han.

– Hade man haft ett stabilt elitettanlag och byggt därifrån som en länk i näringskedjan för fotbollen i Kungsbacka så hade det varit jättebra. Men att gå upp i allsvenskan så måste man värva spelare och det blir en ond spiral. Spelarna har ingen förankring i kommunen. Det var mycket med det som inte var bra, säger Gometz.

Onsalas ordförande var med på Kungsbacka DFF:s årsmöte och lyssnade på vad som sades. Efteråt var han förvånad över beskedet att klubben lever vidare.

– Jag blir paff, jag tänker att detta inte är sant. Det är tydligen väldigt svårt att lägga ner en förening. Man får ha lite omdöme där tycker jag, säger han och fortsätter:

– Det är så få som röstar och det är inte ansvarsfullt mot den här tränaren eller mot spelare som man ska locka hit eller motståndarna i serien man ska spela i. Detta kommer aldrig att gå att genomföra under 2020. Man vet inte om man ska skratta eller gråta, säger Gometz.

Under mötet nämndes det som en temporär lösning att hämta in spelare helt utanför Kungsbacka. Johan Gometz förstår inte det resonemanget.

– Hur kan det vara en temporär lösning? Ska man upp i allsvenskan igen så fort som möjligt? Det låter helt absurt. Har man inte lärt sig något från detta? Man ska inte ligga i en serie man inte klara av att spela i.

Läs mer: Medlemmarna räddar klubben – KDFF lever vidare


Läs fler fotbollsnyheter här.

Brister på boendet – kommunen får betala 75 000
NYHETER 2026-11-06 KL. 11:45
Premium

Brister på boendet – kommunen får betala 75 000

Verksamhetschefen berättar om åtgärderna som genomförts

Domstolen synade planerna för Gottskärs nya centrum
NYHETER 2026-11-06 KL. 07:55
Premium

Domstolen synade planerna för Gottskärs nya centrum

Boende: ”Placeringen är fel”

Hanhalsforwarden fick ansiktet krossat av pucken
ISHOCKEY 2026-11-05 KL. 19:00
Premium

Hanhalsforwarden fick ansiktet krossat av pucken

20-åringen tillbaka på isen efter mardrömsskadan

Nu kommer julbelysningen upp
NYHETER 2026-11-05 KL. 13:45
Premium

Nu kommer julbelysningen upp

Klev tvekande in i politiken – blev kvar i 34 år
NYHETER 2026-11-04 KL. 21:00

Klev tvekande in i politiken – blev kvar i 34 år

• ”Jag trodde vi hade kommit längre” • Har drivit uppmärksammad politikerskola i 20 år • Barnbarnets kommentar fick henne att trappa ner

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.