Landskapet Halland var i fokus på månadsmötet.
Eftersom dagens musikant, Mats Börjeson, är född, uppvuxen och fortfarande bor i Halland, fick vi följa hans personliga resa, från Frillesås med Alf Robertssons låt "Ge mig blommor mens jag lever" till Janne Lukas " Växeln hallå, hallå" från Onsala, hela tiden med Hallands karta i blickfånget.
Vidare blev det allsång på en medley av Lasse Dahlkvist.
Det märktes tydligt på hans spel och sköna sångröst att han bland annat varit kantor i sitt tidigare liv. Han fick en varm applåd för sin Hallandspresentation.
Efter kaffet och mackan som följde var det Sivert Jonsons tur att inviga oss i konsten att släktforska, en hobby som fått många följare.
Ingående beskrev han hur det går till, vilka hjälpmedel som finns att tillgå, och hur resultatet kan presenteras i form av släktträd.
Ibland kan man komma så långt tillbaka som till 1500-talet men ofta fastnar man tidigare på grund av att många kyrkor brunnit.
Även han fick en varm applåd innan det blev dags för det avslutande lotteriet under ledning av Ingrid och
Björn.
Leif Fjellstedt
Uppgifter: Det orsakade den totalförstörda villan i Fjärås
När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.


