Hjärtlung Kungsbacka bjöd in till månadsmöte.
Så var det då dags att inleda årets verksamhet med ett månadsmöte. Något färre än vanligt hade bänkat sig i ABF-huset stora sal.
På programmet stod musikunderhållning av Glada Dängor samt föredrag om tandvård av Oral Care som tyvärr måste lämna återbud men lovat återkomma vid ett senare tillfälle.
Monica Christoffersson och Caroline Sundell, båda i ”dottade” klänningar, Monica i grönt och Caroline i rosa på svart botten, levererade en formidabel kavalkad av populära låtar.
Det blev nedslag i 40-talet med koppling till Alice Babs, 60-talet med Siw Malmquist samt 80-talet med Helen Sjöholm.
Deras stämmor matchade perfekt och kompet likaså med inslag av Benny Anderssons perfektionism.
Det svängde ordentligt och det var många gånger svårt att sitta still och det blev många spontana applåder.
Efter detta blev det kaffe med läcker macka varefter Lars-Erik tackade alla för uppskattad insats och påminde om kommande årsmöte som blir viktigare än tidigare år vad gäller att få ihop en fungerande styrelse.
Leif Fjellstedt
Boende: ”Placeringen är fel”
20-åringen tillbaka på isen efter mardrömsskadan
• ”Jag trodde vi hade kommit längre” • Har drivit uppmärksammad politikerskola i 20 år • Barnbarnets kommentar fick henne att trappa ner
Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.





