FÖRENINGSNYTT 2025-12-22 KL. 13:52

Julfest med mat och musik

SPF Seniorerna Löftadalens julfest lockade drygt 50 medlemmar.

Julfest med mat och musik
Bildtext. Foto: Margareta Johansson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

SPF Seniorerna Löftadalen har haft julfest i Landa Bygdegård tisdagen 9 december. När vi kom bjöds det på varm glögg. Ett drygt 50-tal medlemmar hade kommit för att avnjuta en mycket god jultallrik med kalla delikatesser och varm potatis till sillen. Därefter serverades varm Janssons Frestelse och köttbullar. Vi avslutade måltiden med kaffe och pepparkaka.

För musikunderhållning stod Erik Erdelius ifrån Kungsbacka. Han spelade och sjöng allt ifrån Beatles, Elvis Presley till julvisor. Det var mycket uppskattat och vi fick även önska låtar.

Lotterikommittén hade anordnat ett lotteri med många fina priser som avslutade kvällen.

Margareta Johansson



Grannar försökte stoppa villabranden: ”Det var panik”
NYHETER 2026-09-21 KL. 11:52
Premium

Grannar försökte stoppa villabranden: ”Det var panik”

Uppgifter: Det orsakade den totalförstörda villan i Fjärås

TV-klipp och nyheter

FBK-tränaren sågar cupens upplägg
2026-09-21 KL. 13:30
Premium

FBK-tränaren sågar cupens upplägg

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2026-09-21 KL. 13:30
FBK-tränaren sågar cupens upplägg
Premium | SPORT 2026-09-21 KL. 11:25
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.