DEBATT 2023-02-26 KL. 13:00

Debatt: Ta skolmaten på allvar

Debatt: Ta skolmaten på allvar
En elev på IES har synpunkter på skolmaten. Foto: Pixabay.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Sverige har länge varit känt för sin höga livskvalitet. Men när det gäller skolmaten är vi långt ifrån världens främsta. Många elever får fortfarande tråkig och onyttig mat, som ofta består av färdigmat eller paketleveranser.

Detta är inte acceptabelt. Enligt Skolmat Sverige, som jobbar mycket på att förbättra skolmaten här i Sverige, så är skolmaten en viktig del av elevernas dag och den är avgörande för deras skoldag. Bra skolmat kan bidra till att elever lär sig bättre, tar in mer information samt kan motverka övervikt och andra hälsoproblem enligt lakartidningen.se som specialiserar sig på medicin och vad som händer i den medicinska världen.

Det finns många saker som kan göras för att förbättra skolmaten. En av de viktigaste är att satsa på mer närodlat och ekologisk skolmat. Detta skulle inte bara vara bättre för elevernas hälsa, utan det skulle också bidra till en bättre miljö och framtid eftersom att varorna inte behöver fraktas från andra länder som det skulle behövas om man inte köpte närodlat.

En del tycker inte att det är lika viktigt att förbättra skolmaten, av skäl som till exempel att en bättre skolmat skulle ta mer av skolans budget och eleverna skulle då inte kunna göra grejer som klassresor. Men om man sätter elevers hälsa mot en klassresa så måste hälsan av eleverna prioriteras.

Det är dags att ta skolmaten på allvar. Vi behöver en bättre skolmat för våra elever, och det är vår plikt som samhälle att se till att detta sker. Låt oss satsa på en hållbar och hälsosam skolmat för våra unga människor.

Anton Levin, 7A IES Kungsbacka



Hemligt nej från Försvaret stoppar midsommarfirande
NYHETER 2025-05-13 KL. 07:00
Premium

Hemligt nej från Försvaret stoppar midsommarfirande

Bod med redskap och möbler får inte byggas upp efter brand

TV-klipp och nyheter

Bor på camping flera månader om året:
2025-05-12 KL. 20:45
Premium

Bor på camping flera månader om året: "Ett andra hem"

Dan och Gull-Britt Svenningsson är så kallade långliggare

SHL-klubbens stjärnvärvning från Onsala
2025-05-12 KL. 19:45
Premium

SHL-klubbens stjärnvärvning från Onsala

✔ Varför han lämnar NHL ✔ Intresset från andra SHL-lag ✔ Drömmen som inte släckts

Vännerna gör upp om SM-guldet
HANDBOLL 2025-05-12 KL. 16:00
Premium

Vännerna gör upp om SM-guldet

"De har varit överlägsna hela säsongen"

Budgeten klar: Alliansen sänker skatten 2026
JOBB & PENGAR 2025-05-12 KL. 13:38
Premium

Budgeten klar: Alliansen sänker skatten 2026

"En oerhört expansiv budget"

Sporthelgen i korthet
SPORT 2025-05-12 KL. 09:31
Premium

Sporthelgen i korthet

Riktig bilglädje vid Rolfsån
NYHETER 2025-05-11 KL. 17:45
Premium

Riktig bilglädje vid Rolfsån

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-05-12 KL. 16:00
Vännerna gör upp om SM-guldet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.