DEBATT 2025-07-14 KL. 17:00

Debatt: S har svårt att hålla sig till sanningen

Av Ronny Karlsson

Debatt: S har svårt att hålla sig till sanningen
Tommy Rydfeldt svarar Socialdemokrateran när det gäller sex timmars arbetsdag. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Replik på debattartikeln "Det är dags att införa 6-timmars arbetsdag ".

I en debattartikel i Norra Halland hävdar Socialdemokraterna i Kungsbacka att man vill införa sextimmars dag för kommunens anställda.

Sedan det nya gänget i S tog över efter valet 2022 har vi lärt oss att populism och halvsanningar är det sätt man vill driva opposition på.

I sitt budgetalternativ för 2026 sätter Socialdemokraterna av fem miljoner till ett försök. Något som kostar minst det dubbla.

Det försök som gjordes i Biskopsgården, som man hänvisar till, är kraftigt kritiserat då rimliga referensobjekt saknades. Men det gav samma svar som andra försök. Man behöver öka antalet anställda med 20-25%.

Om dessa personer skulle finnas att anställda, så alla anställda i kommunen jobbar sextimmarsdag , så räcker inte 5 miljoner långt. Vi pratar om skattehöjning på minst 3 kr. Skulle ge en undersköterska i Kungsbacka en skattehöjning på ca: 1000 kr i månaden.

Det är inte en reform utan populistisk ansvarslöshet.

Lyssna istället på era partikamrater. När en motion om sextimmarsdag avslogs i Halmstad nyligen sa S-ledamöterna nej, med motiveringen att detta är inget som politiken ska lägga sig i utan överlåtas till arbetsmarknadens parter.

Kan bara hålla med. Vi ses i debatten i kommunfullmäktige.

Tommy Rydfeldt (L)

Ordförande

Nämnden för Individ och Familjeomsorg



Sommar – då trivs Moa med att jobba på Liseberg
NYHETER 2025-07-14 KL. 19:00
Premium

Sommar – då trivs Moa med att jobba på Liseberg

Inne på sjunde året som anställd hos nöjesparken

Sporten i korthet
FOTBOLL 2025-07-14 KL. 16:41
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-07-15 KL. 10:07
Ryktet om Rolfö dementeras

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.