DEBATT 2025-08-15 KL. 10:00

Debatt: Att bygga om räcker inte

Debatt: Att bygga om räcker inte
Dagens debattör tycker inte det räcker att bygga om Kungsbacka sjukhus. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Med nästan 90 000 invånare är Kungsbacka den näst största kommunen i Halland och befolkningen väntas öka, om än inte i samma takt som tidigare.

Antalet personer över 80 år ökar, och i takt med att vi kan behandla fler sjukdomar lever allt fler längre, med tillstånd som i varierande grad kräver vård. Med ett ökat vårdbehov kommer behovet att vi satsar på sjukvården, också i Kungsbacka.

Idag är kompetensförsörjningen en av sjukvårdens största utmaningar och med insikterna om att vi har en åldrande befolkning lär denna utmaning inte bli mindre. Att sjukhuset i Kungsbacka ska byggas ut och renoveras kommer bidra till att möta ett framtida ökat vårdbehov, dock är det inte hela lösningen.

Det finns säkerligen många som lockas av att arbeta i moderna lokaler. Men till syvende och sist, för att behålla den personal vi har och att få fler att vilja arbeta på Hallands sjukhus är avhängigt att regionen ger personalen rätt förutsättningar att kunna göra ett bra jobb. Och även ge personalen möjlighet till kompetensutveckling.

Hur skinande sjukhuset än blir, kan det inte ge någon vård värdig invånarna i Kungsbacka om det inte finns tillräckligt med personal med rätt kompetens.

Martin Hjulström (S), Driftnämnden Hallands sjukhus

Läs mer debatt:

Debatt: Stolta över våra lantbrukare

Debatt: Inga fler barn i gängens händer

Debatt: Läs om kärlek – var inte ilsken



Anfallaren lämnar lokalfotbollen
FOTBOLL 2026-03-20 KL. 09:39
Premium

Anfallaren lämnar lokalfotbollen

Kungsbackabon anmäler Sveriges ledande politiker – för brutna vallöften
NYHETER 2026-03-20 KL. 08:10
Premium

Kungsbackabon anmäler Sveriges ledande politiker – för brutna vallöften

Kräver 100 000: "Vill ha tillbaka mina skattepengar"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

I fabriken i Älvsåker växer villor fram steg för steg med modern teknik. Men det började en gång med två bröder och fisklådor till Göteborgs hamn. När A-hus fyller 80 år möter historien en småhusmarknad i förändring.