DEBATT 2025-08-15 KL. 10:00

Debatt: Att bygga om räcker inte

Debatt: Att bygga om räcker inte
Dagens debattör tycker inte det räcker att bygga om Kungsbacka sjukhus. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Med nästan 90 000 invånare är Kungsbacka den näst största kommunen i Halland och befolkningen väntas öka, om än inte i samma takt som tidigare.

Antalet personer över 80 år ökar, och i takt med att vi kan behandla fler sjukdomar lever allt fler längre, med tillstånd som i varierande grad kräver vård. Med ett ökat vårdbehov kommer behovet att vi satsar på sjukvården, också i Kungsbacka.

Idag är kompetensförsörjningen en av sjukvårdens största utmaningar och med insikterna om att vi har en åldrande befolkning lär denna utmaning inte bli mindre. Att sjukhuset i Kungsbacka ska byggas ut och renoveras kommer bidra till att möta ett framtida ökat vårdbehov, dock är det inte hela lösningen.

Det finns säkerligen många som lockas av att arbeta i moderna lokaler. Men till syvende och sist, för att behålla den personal vi har och att få fler att vilja arbeta på Hallands sjukhus är avhängigt att regionen ger personalen rätt förutsättningar att kunna göra ett bra jobb. Och även ge personalen möjlighet till kompetensutveckling.

Hur skinande sjukhuset än blir, kan det inte ge någon vård värdig invånarna i Kungsbacka om det inte finns tillräckligt med personal med rätt kompetens.

Martin Hjulström (S), Driftnämnden Hallands sjukhus

Läs mer debatt:

Debatt: Stolta över våra lantbrukare

Debatt: Inga fler barn i gängens händer

Debatt: Läs om kärlek – var inte ilsken



TV-klipp och nyheter

Brand i husvagn vid Hede: ”Helt utbrunnen”
2025-08-15 KL. 06:57

Brand i husvagn vid Hede: ”Helt utbrunnen”

Räddningstjänsten larmades natten till fredag

TMA-bilen fick ta smällen:
2025-08-15 KL. 07:45
Premium

TMA-bilen fick ta smällen: "Händer alldeles för ofta"

Skyddsfordon blev påkört av lastbil på E6

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.