NYHETER 2019-09-16 KL. 15:19

Begärs häktad för nya nätbedrägerier

Begärs häktad för nya nätbedrägerier

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Norra Halland har tidigare skrivit om den 21-åriga kungsbackabon som senaste i mars dömdes för nätbedrägerier. Han fick då fem månaders fängelse efter att ha lurat till sig totalt 130 000 kronor av ett 60-tal personer.

I juli blev mannen villkorligt frigiven från fängelset och snabbt därefter återgick han i sin brottsliga bana. Han är nu misstänkt för ett 30-tal nya bedrägerier.
– Mannen har sålt många biljetter till olika evenemang, konserter och sådant, utan att ha haft några biljetter, säger Claes Björnerhag, kriminalinspektör på region Västs bedrägerisektion.
Enligt honom rör det sig om både ringa bedrägerier och bedrägerier av normalgraden. Den senaste anmälan mot mannen kom in på måndagsförmiddagen.
– En tjej hade köpt två biljetter i en Facebook-grupp till en konsert med John Mayer för 2 300 kronor, men inte fått några biljetter, säger Claes Björnerhag.

Mannen begärdes häktad på måndagen eftersom man menar att det finns risk för att han fortsätter sin brottsliga verksamhet.
– Åklagaren tycker att han ska häktas eftersom han nyligen har dömts och sedan fortsatt genomföra ett stort antal bedrägerier, säger Claes Björnerhag.

I en stor intervju i Norra Halland har mannen tidigare valt att öppet berätta om han lidit av problem med spelberoende och att han lurat personer på pengar för att finansiera beroendet.

Läs mer: Dömd till fängelse för nya nätbedrägerier 

Läs mer: Dömd nätbedragare åtalas för nya brott

 

En nybörjare stoppade segermaskinen
SPORT 2026-04-18 KL. 15:05
Premium

En nybörjare stoppade segermaskinen

Spurtduell avgjorde herrklassen

TV-klipp och nyheter

BILDEXTRA: 49 Bilder från derbyt
2026-04-18 KL. 16:07
Premium

BILDEXTRA: 49 Bilder från derbyt

16-åringens storspel räckte inte: ”Matchens spelare utan tvekan”

De tar upp kampen mot utsatthet på nätet
NYHETER 2026-04-16 KL. 21:00
Premium

De tar upp kampen mot utsatthet på nätet

"Man hör dagligen hur en kille har behandlat en tjej dåligt"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-04-18 KL. 16:45
Åsa bjöd hemmapubliken på målfest
Premium | FOTBOLL 2026-04-18 KL. 16:07
BILDEXTRA: 49 Bilder från derbyt
Premium | SPORT 2026-04-18 KL. 15:05
En nybörjare stoppade segermaskinen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.