NYHETER 2019-01-06 KL. 15:00

Straff för kö till äldreboende

Straff för kö till äldreboende

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kungsbacka börjar komma i kapp med sina äldreboenden. Men fortfarande kan väntetiden vara orimlig. Nu åker kommunen på en straffavgift på 359 000 kronor.

 

Kungsbacka beslöt i januari 2017 att en kvinna hade rätt till plats på ett särskilt boende, men det dröjde över tio månader innan beslutet verkställdes. Fallet anmäldes till Inspektionen för vård och omsorg (IVO) som begärde en förklaring.

Kungsbacka hänvisade till bristen på boenden, men pekade också på att kvinnan under tiden fått både hemtjänst och trygghetslarm.

Men IVO är inte nöjd. Dels missade kommunen att skicka in handlingar som krävs, dels är mer än tre månader inte acceptabel väntetid.

Nu vill IVO att en straffavgift på 359 000 kronor döms ut. Största delen motsvarar vad kommunen ”sparat” på att inte bygga ut äldreboenden i tid, men 72 000 kronor är en ren straffavgift.



TV-klipp och nyheter

Dags för årets influensa:
2025-12-01 KL. 07:15
Premium

Dags för årets influensa: "Många kommer insjukna"

Risk att toppen kommer runt jul och nyår

Äntligen inflyttning i nya huset vid torget
2025-11-30 KL. 17:45

Äntligen inflyttning i nya huset vid torget

"Har verkligen varit nedräkning"

Poängkungen sköt Hanhals till alltvåan
2025-11-30 KL. 19:00
Premium

Poängkungen sköt Hanhals till alltvåan

Bandet släpper nytt – egen version av Horgalåten
KULTUR & NÖJE 2025-11-28 KL. 18:45
Premium

Bandet släpper nytt – egen version av Horgalåten

Då släpper Lars Karlsson Band nya singeln och exklusiv musikvideo

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-11-30 KL. 16:22
Bildextra från Pirates nya överkörning

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.