POLITIK 2022-09-12 KL. 00:17

Moderaterna sitter säkert - kvar vid makten

Av Ronny Karlsson

Moderaterna ökar som största parti och blir än mer dominanta i Alliansen. Lisa Andersson tror att tydlighet ligger bakom framgången.

Moderaterna sitter säkert - kvar vid makten
Lisa Andersson är mycket nöjd med Moderaternas val lokalt. Foto: Christina Wagner.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Många gånger kan det vara tufft att gå till val efter att ha varit styrt och suttit vid makten. Men i Kungsbacka fortsätter Moderaterna att vara populära. Med 33 av 47 valdistrikt räknade ligger partiet på 30,8 procent av rösterna, en liten ökning jämfört med 2018.
- Det känns jättebra. Vi har känt när vi har varit ute och träffat väljarna att vi har ett bra stöd, säger Lisa Andersson.
Samtidigt tappar framför allt Liberalerna och Centerpartiet mark, vilket gör Moderaterna än mer dominanta i den Allians som ändå ser ut att få över 50 procent av rösterna.
- Vi blir ganska klart störst nu, vi får se vad det innebär och hur vi resonerar, säger Andersson när till exempel platser som ordföranden i olika nämnder kommer på tal.
Hon tror att invånarna i Kungsbacka ger fortsatt förtroende till Alliansen och framför allt den moderata politiken.
- Det känns som att vi har ett förtroende bland väljarna och det är förstås skönt, säger Andersson.
Partiet håller ställningarna trots den uppmärksamhet som var 2019 när dåvarande moderata kommunalrådet Hans Forsberg avslöjades med att ha köpt sex och fick avgå. Då fick Lisa Andersson ta över som partiets nummer ett och hennes första val verkar alltså ta Moderaterna framåt. Dessutom kommer man att sitta vid makten i Kungsbacka i fyra år till.
- Jag tror det är en styrka att vi säger som det är och vi lovar inte mer än vad vi kan ge. Och i bland blir det inte helt rätt och då står vi för det, säger Andersson som firade med partivänner på den moderata valvakan.


2025-09-18 KL. 20:45
Premium

"Jag siktar på stjärnorna så får jag se var jag hamnar"

Lova Johansson redo för sitt andra para-VM

Regionala direktören om rivna kontraktet:
2025-09-18 KL. 12:20
Premium

Regionala direktören om rivna kontraktet: "Misslyckande"

Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.